_Wrzesień 2012

P W Ś C P S N
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

_NEWSLETTER

_Wesprzyj Wyspę

_Program


Spotkanie z Oliverem Resslerem

12 lipca (czwartek)
Godz. 18.00 / Instytut Sztuki Wyspa

Wstęp wolny


Oliver Ressler zaprezentuje nowe prace, dotykające punktów zapalnych i skutków globalnego kryzysu finansowo-gospodarczego, a także skazy na modelu demokracji parlamentarnej, leżącej u jego podstaw, a ujawnionych właśnie przez ten kryzys. Ressler często opiera swe filmy i instalacje na formie wywiadu, w których artysta buduje platformę, przedstawiającą zainteresowania swego rozmówcy.

Bio:

Oliver Ressler, ur. 1970, mieszka i pracuje w Wiedniu. Tworzy wystawy, projekty w przestrzeni publicznej i filmy na takie tematy jak gospodarka, ekonomia, formy oporu i społeczne alternatywy. Prace artysty pokazywano na wystawach indywidualnych w Muzeum Sztuki w Berkeley w USA, Centrum Sztuki Współczesnej Platform Garanti w Istambule, Muzeum Sztuki Współczesnej w Belgradzie, Kunstraum przy Uniwersytecie w Lüneburgu, Centrum Kulturalnym Conde Doque w Madrycie, Aleksandryjskie Forum Sztuki Współczesnej w Egipcie, Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie oraz Przestrzeni Projektowej Cube w Tajpej.

Uwaga! - tylko jutro, po spotkaniu z Oliverem Resslerem książka Alternative Economics, Alternative Societies do nabycia w promocjnej cenie 45 PLN ! (20% taniej) Zapraszamy !


>>>

Pascal Gielen -
Biennale i scena artystyczna: postinstutucja w posfordiańskiej fabryce kreatywności

27 maja (niedziela)
14.00 Sala konferencyjna / budynek Instytutu Sztuki Wyspa.
Wstęp wolny


Obecnie przeżywamy boom na międzynarodowe biennale, ale coraz chętniej wykorzystuje się je jako czynnik służebny wobec rozwoju i marketingu miast i regionów. By to zrekompensować, często wprowadza się do ich programu zagadnienia polityczne. W swojej próbie analizy, Pascal Gielen stara się lepiej uchwycić cechy charakterystyczne dla artystycznych biennale jako instytucji post-muzealnej o postfordiańskich warunkach pracy. Analizuje on scenę artystyczną jako nowy typ fabryki, gdzie odbywa się produkcja, a "niezależny" kurator pełni rolę głównego bohatera.

>>>

Alfredo Cramerotti - Tagowanie i inne rozkosze współczesnego życia


25 maja (piątek)
17.00 Sala konferencyjna / budynek Instytutu Sztuki Wyspa.
Wstęp wolny


Wykład Alfredo Cramerotti będzie wprowadzeniem do subiektywnej serii „tagów” objaśniających ideę tego, jak używać rozmaitych systemów, które kierują/wpływają/uzupełniają/równoważą nasze życie. Są to między innymi: książki, ubiór, czas wolny, gotowanie, itd. Lista jest oczywiście długa, ale w żadnym stopniu nie będzie miała na celu wyczerpania tematu, lecz raczej znajdowanie wspólnych mianowników codzienności oraz stawianie pytań i poszukiwanie kreatywnych metod działania.>>>

Hito Steyerl - Białe cienie - czego brak na wizerunkach


13 kwietnia (piątek)
Godz. 17.00 / Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Audytorium, Targ Węglowy 6
Wstęp wolnyInstytut Sztuki Wyspa
zaprasza do Audytorium Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, na wykład wybitnej niemieckiej artystki i pedagożki artystycznej Hito Steyerl, uczestniczki tegorocznych Alternativa. Wykład jest pierwszą publiczną prezentacją z szeregu zaplanowanych w ramach Alternativa i inauguruje współpracę w obszarze wiedzy pomiędzy Instytutem i Akademią. W 2013 roku Steyerl przygotuje w Wyspie swoja wystawę indywidualną.

W ramach wykładu w ASP Hito Steyerl opowie o swych najnowszych przedsięwzięciach, szczególnie o recyklingu obrazów medialnych i początkach obecnego kryzysu finansowego w pracy "In Free Fall", a w pracy "The Kiss" - wideo wykonanym techniką skanera laserowego - opowie o pewnym incydencie w trakcie wojny w Bośni w 1993 roku. Jak zmieniają się oczekiwania wobec dokumentów wraz z technologią 3D? A co ma to wspólnego z "wycofywaniem się z reprezentatywności?"

Hito Steyerl - twórczyni filmowa, pedagożka artystyczna i pisarka mieszkająca w Berlinie.
Rozpoczynała od filmowych esejów, stopniowo angażując się w działania na polu sztuki. Jej główne zainteresowania to wizerunek cyfrowy, jego obieg i materialność. Jej prace sytuują się na pograniczu kina i sztuk pięknych, między teorią a praktyką. Steyerl jest również autorką książki poświęconej zagadnieniu filmu dokumentalnego w sztuce i redaktorką kilku innych.

Wykład Hito Steyerl zorganizowany został przy współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku


>>>

Już po raz drugi w Trójmieście rusza akcja Solidarni z Białorusią. W ramach wydarzenia w dniach 23-25 marca odbędą się pokazy białoruskich filmów dokumentalnych i fabularnych, panel dyskusyjny, wystawa fotograficzna oraz koncert trzech zespołów z Białorusi: Amaroka, Vincent i Botanic Project.


Akcja wzięła swój początek w Warszawie, gdzie 12 marca 2006 r. organizacja Wolna Białoruś zorganizowała pierwszy koncert Solidarni z Białorusią, który był wyrazem wsparcia dla Białorusinów przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi.
Wybory w 2006 r. zostały sfałszowane, podobnie jak każde następne. Na pokojowych demonstracjach ludzie byli bici i aresztowani. Od tego czasu koncerty w Warszawie stały się coroczną tradycją – wydarzenie przyciągnęło tysiące ludzi.

W 2010 r. odbyły się kolejne wybory. Wszyscy liderzy opozycji zostali uwięzieni w słynnym więzieniu KGB amerykanka. Reakcją na to była kolejna akcja Solidarni z Białorusią, która nabrała charakteru ogólnoświatowego. Koncerty odbyły się na Litwie, w Czechach, Francji czy USA. Także w Trójmieście nie mogło zabraknąć wyrazu wsparcia dla Białorusi. Koncerty zorganizowane pod hasłem Wolność Kultury – Kultura Wolności odbyły się 25-26 marca w sali koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie, a także w Teatrze w Oknie w Gdańsku.

W tym roku Trójmiasto również kontynuuje akcję solidarności z Białorusią, której data nie została wybrana przypadkowo. 25 marca 1918 r. powstała Białoruska Republika Ludowa, uważana za początek białoruskiej państwowości. Obecnie święto jest zakazane przez dyktatorski rząd Aleksandra Łukaszenki.

Instytut Sztuki Wyspa we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Mozaika, Kulturalnym Kolektywem UG i Akademickim Centrum Kultury UG „Alternator”, DKF Marcello oraz Europejskim Centrum Solidarności organizuje Dni Solidarności z Białorusią na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, w Instytucie Sztuki Wyspa oraz w klubie Buffet. W ramach wydarzenia odbędzie się panel dyskusyjny, wystawa fotograficzna Europejskiego Centrum Solidarności Okno na Białoruś, a także pokazy filmowe i koncert trzech zespołów białoruskich.

>>>

20 stycznia (piątek)
Godz. 17.30 / księgarnia Bookyard, budynek Instytutu Sztuki Wyspa
Spotkanie poprowadzi Krzysztof Miękus
Wstęp wolny

„7 Rooms”
to najbardziej osobisty projekt Rafała Milacha. Do Rosji przybył poznać swoich krewnych, zamieszkujących wschodnią Syberię. Po drodze musiał przejechać trzy miasta: Moskwę, Jekaterynburg i Krasnojarsk. Tam poznał większość późniejszych bohaterów książki „7 Rooms”. Gościli go w swoich domach, pokazywali jak żyją i gdzie mieszkają. Przez 6 lat regularnie do nich powracał starając się być na tyle blisko, na ile to było możliwe. Mieszkał z nimi, jadł, podróżował, pracował i jeździł na daczę.

Rafał Milach,
fotograf dokumentalista, absolwent ASP w Katowicach oraz ITF w Opawie.

>>>