_Sierpień 2011

P W Ś C P S N
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

_NEWSLETTER

_Wesprzyj Wyspę

_Program


Pokaz filmu „Warsztat Świętego Mikołaja”
Spotkanie z Yang Yu i Debby Chan
6.12.2011 godz. 19.00


6 grudnia obchodzimy Mikołajki, a 10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka – czy coś łączy te dwa wydarzenia?

Tematem tego wieczoru będzie sytuacja pracowników w chińskich fabrykach zabawek, gdzie zlokalizowane jest 80% światowej produkcji tej branży. O swoich doświadczeniach opowiedzą Yang Yu, która pracowała w fabryce Tai Quing – dostawcy marki Mattel – oraz Debby Chan z organizacji Students and Scholars Against Corporate Misbehavior (SACOM) z Hongkongu, która śledzi nadużycia w fabrykach w prowincji Guangdong. Do dyskusji wprowadzi nas film dokumentalny „Warsztat Świętego Mikołaja” (Szwecja, 2004), który pokazuje funkcjonowanie współczesnego przemysłu zabawkarskiego.>>>

25 listopada (piątek)
Godz. 21:00 / Hala 90B


Koncept, reżyseria i choreografia: Bożena Eltermann
Muzyka: Olo Walicki, Gaba Kulka
Występują: Anna Steller, Marek Kakareko, Bożena Eltermann, Adrianna Kubik

Gościnnie wezmą udział w spektaklu artyści muzycy:
Gaba Kulka, Olo Walicki

Bilety w cenie: 20 zł.

Najnowszy spektakl Bożeny Eltermann „Heretycy, Heterycy, Hedoniści, Celebryci” nawiązuje do estetyki okresu XX-lecia międzywojennego, a jej autorski Teatr Cynada odnosi się do ekspresjonizmu niemieckiego i twórców takich, jak Rudolf von Laban i Mary Wigman

>>>

Instytut Sztuki Wyspa  /  Hala 90B / Buffet
27 września 2011
Godz. 19.00 - 23.00

19:00 Pokaz filmów i dyskusja (Hala 90B)
22:00 Koncert Jima Campbella (aka the preterite) (Klub Buffet)


Wystawa i program filmowy INDUSTRIAL zadają pytanie „co właściwie stało się z przemysłem?”. Wydawało by się, że przemysłowe metody produkcji raczej nie zniknęły, a zmieniły miejsce. Przeniosły się z pierwotnie uprzemysłowionych krajów do kolejnych. Podczas gdy narody pierwszego świata właśnie zakończyły długą, 40-letnią historię deindustrializacji, kraje rozwijające się podlegają gwałtownemu i szerokiemu procesowi uprzemysłowienia. Jak to się stało, że przemysł zdołał dokonać migracji do tych regionów (w szczególności do Chin i Indii)? Jakie są warunki pracy w ich nowych fabrykach? Jakie jest dziedzictwo przemysłu w obszarach, które opuścił? Czy rzeczywiście porzucił całkowicie państwa tradycyjnie przemysłowe, czy może pojęcie „pracy niematerialnej” jest niepokojącym odrodzeniem klasycznego modelu industrialnego, którego potęga jest obecnie wpisana we współczesne, post-industrialne metody produkcji?

>>>

To gaz! Teatr KontemPlujący ze Słupska
24 września, godz. 20:00, Instytut Sztuki Wyspa

Reżyser: Joanna Stoike-Stępkowska
Aktorzy: Agnieszka Bednarek, Monika Jasiak, Małgorzata Łosiewicz, Żaneta Mroczyńska, Sabina Soboń, Robert Chomicki, Norbert Jaszkul, Kamil Kierszniewski, Marcin Soboń, Bartosz Pakuła, Patryk Roszkowski

Fentanyl –
gaz, pochodna opium. Jego działanie zmienia psychikę ludzką, ale bez nieodwracalnych następstw. Odbiór bodźców ze środowiska jest ograniczony a czas reakcji na nie inny niż w normalnych warunkach. Występują omamy wzrokowe, zaburzenia ruchu, zmiany w sferze uczuć. Przyśpieszenie biegu myśli. Zaburzenia świadomości czasoprzestrzennej.

To gaz! , spektakl na podstawie dramatu Szymona Wróblewskiego opowiada o ludziach, którzy pragną posiadać własne państwo, chcą żyć jak obywatele innych autonomicznych krajów. Są zdeterminowani do tego stopnia, że wykorzystują zamachy terrorystyczne do osiągnięcia swojego celu. Dramat dotyczy Czeczenii pod rządami Rosji i odwołuje się do wydarzenia z 2002 roku, kiedy to Czeczeńscy bojownicy zaatakowali moskiewski teatr na Dubrowce, zatrzymując publiczność i aktorów jako zakładników. Rosyjskie siły rządowe przeprowadziły brutalną i nieprzemyślaną akcję, w wyniku której zginęło około 300 osób. Spektakl To gaz! ujmuje temat metaforycznie, nie sięgając po słowa „Czeczenia” czy „Rosja”, tylko Sparta walącza o swoje prawa i zaborczy Rzym. Równie dobrze może to być spektakl o Afganistanie, Palestynie czy Iraku. Mechanizmy prowadzące do największych desperackich posunięć, jakim jest terroryzm, są te same.

>>>
Zapraszamy na projekcję reportażu telewizyjnego „Global prosperity“, który powstał w trakcie wystawy pod tym samym tytułem pokazywanej w Instytucie Sztuki Wyspa 15.11.2010-30.11.2010. Autorzy zaprosili na nią gdańskich stoczniowców i nagrali ich komentarze na temat złomowiska statków w Indiach, które razem z materiałem video nakręconym w Azji i na terenach postoczniowych znalazły się w materiale. Po projekcji zapraszamy na dyskusje z twórcami i bohaterami.  Klub Buffet 10 marca 2011, start godz. 19:00, Budynek Instytutu Sztuki Wyspa, ul. Doki 1/145.
>>>