_Sierpień 2011

P W Ś C P S N
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

_NEWSLETTER

_Wesprzyj Wyspę

_Program


Wykład i spotkanie z prof. Sławomirem Magalą (Uniwersytet Erazma w Rotterdamie)
Prowadzenie spotkania: Edwin Bendyk (Polityka)

środa, 31 sierpnia, godz. 18.00, Instytut Sztuki Wyspa, tereny dawnej Stoczni Gdańskiej

Nie wiemy jeszcze jak stworzyć światowym masom szansę na awans, ani jak zintegrować nowych emigrantów spływających legalnie i nielegalnie ku obszarom dobrobytu. Chętnie współczujemy emigrantom, z trudem jednak wyobrażamy sobie życie bez konsumenckiego raju. Budujemy więc europejską twierdzę z nadzieją, że obronimy się przed niebezpieczeństwem z Południa. W tym samym czasie, w środku starego kontynentu wykluczeni domagają się miejsca na społecznej scenie. Wydarzenia ostatnich miesięcy i tygodni będą tematem spotkania ze Sławomirem Magalą, profesorem Uniwersytetu Erazma z Rotterdamu, który w rozmowie z Edwinem Bendykiem postawi pytania o solidarność w związku z konfliktem elit i mas o sposób życia oraz organizację życia zbiorowego w Europie.

Slawomir J. Magala

ur. 1950 kształcił się w Polsce (praca magisterska na wydziale filologii angielskiej, UAM, 1973, praca doktorska na wydziale filozofii, UAM, 1976), Niemczech (stypendium habilitacyjne fundacji Alexandra von Humboldta 1981, 1984) i Stanach Zjednoczonych (regularne pobyty od lata 1966 roku, który spędził na obozie Camp Rising Sun w stanie Nowy Jork). W czasie studiów pisywał na łamach krakowskiego „Studenta” i zajmował się kontrkulturą młodzieżową w Polsce i na świecie. Wyrzucony z pierwszej pracy na kulturoznawstwie Uniwersytetu Wrocławskiego (funkcjonariusze SB udali się do rektora wyjaśniając, że nie po to zakazali przyjmowania go do pracy w Poznaniu, by tolerować zatrudnienie we Wrocławiu) napisał „Polski teatr studencki jako element kontrkultury”, „Od hunwejbinow do dyskoteki” (1987), tomik do serii „Myśli i ludzie” pt. „Georg Simmel” (1980) oraz przełożył powieść Johna Bartha „Bakunowy faktor” (1980, 1996). Udało mu się uniknąć internowania w stanie wojennym, który nie zwiększył jego szans na prace na uczelni wyższej (zaparkował w Polskiej Akademii Nauk).Spotkanie zorganizowane dzięki wsparciu Europejskiego Centrum Solidarności.
Pomysł i koordynacja dr Jacek Kołtan.

>>>

Elżbieta MatyniaZaproszenie do demokracji performatywnej
ISW - Hala 90B
2 lipca, godz. 19.00

Elżbieta Matynia – profesor socjologii kultury i polityki na New School for Social Research w Nowym Jorku. Absolwentka polonistyki i socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W Polsce obecnie blisko związana z Dolnośląską Szkołą Wyższą. Twórczyni i dyrektorka Międzynarodowego Centrum Badań nad Demokracją (TCDS), autorka wielu projektów badawczych i edukacyjnych w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, Ameryki Łacińskiej i Afryki. Autorka kilkudziesięciu artykułów i prac poświęconych współczesnej kulturze demokratycznej, m.in prezentowanej na Alternativach książki Performative Democracy, będącą równoległą do amerykańskiej edycji w prestiżowej serii Yale Cultural Sociology wydanej przez Paradigm.
>>>

Lawrence Abu Hamdan
30 czerwca 2011 godz. 19.00
Hala 90B

audycja radiowa, performans


Lawrence Abu Hamdan stworzy dla festiwalu Alternativa esej dźwiękowy i w formie performatywnej audycji, wykorzystując do tego rekonstrukcję stoczniowego radiowęzła. Połączy w ten sposób swoje poszukiwania w obszarze polityki słuchania i zagadnienia posiadania głosu w dziedzinie prawa z eksploracją radiofonicznej historii Stoczni Gdańskiej.

Abu Hamdan to artysta dźwiękowy i badacz. Obecnie doktoryzuje się na Goldsmith College.

>>>


Karem Ibrahim i Linda Pollack

Modelarnia oraz Drogi do Wolności, 25 czerwca, godz. 19.00
Prezentacja, nagrywanie dźwięku, działania wspólne

Modelarnia oraz budynek ISW, 27 czerwca, godz. 18.00
Warsztaty dla młodych ludzi, nagrywanie dźwięku, śpiew, performans


Co jeśli demokracja nie jest pojedynczym, szczegółowym przypadkiem, dopasowanym do danego kraju, a raczej serią przykładów, momentów i lokalizacji? Pluralizmem historii i wymian, które można odnaleźć w najnowszej historii, jak i bardziej odległej przeszłości? Kair, Tunis, Madison w Stanie Wisconsin, Gdańsk, Paryż, Kongo, Filadelfia... Karem Ibrahim i Linda Pollack dzięki aplikacji na Facebooku – Everything is Exceptional – zbierają slogany, pieśni i manifesty ruchów demokratycznych z całego świata. Na festiwalu Alternativa powstanie „punkt zbiorczy” Everything is Exceptional – połączenie kabiny do nagrywania i miejsca spotkań, zapraszając uczestników do odczytywania i recytowania zgromadzonych tam zbiorów, zarówno w oryginalnych językach (z transkrypcją fonetyczną), jak i w tłumaczeniach.

>>>

Pokaz filmów i spotkanie z Aną Janevski, redaktorką książki "Kiedy rano otwieram oczy, widzę film. Eksperyment w sztuce Jugosławii w latach 60. i 70."

17 czerwca (piątek), godz. 19:00

Instytut Sztuki Wyspa w Gdańsku i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zapraszają na pokaz filmów zatytułowany  "Wszystko, co możemy obiecać, to eksperyment" oraz promocję najnowszej publikacji MSN "Kiedy rano otwieram oczy, widzę film. Eksperyment w sztuce Jugosławii w latach 60. i 70." Ana Janevski, kuratorka MSN i MoMA w Nowym Jorku oraz redaktorka książki, opowie o poszukiwaniach, które 3 lata temu zaowocowały przygotowaną przez nią w Warszawie wystawą eksperymentalnej sztuki jugosłowiańskiej, a zwieńczone zostały opracowaniem publikacji. Rozmowie będzie towarzyszył pokaz krótkich filmów z amatorskich klubów filmowych, filmów artystycznych oraz filmów jugosłowiańskiej Czarnej Fali: m.in. autorstwa Dušana Makavejeva, Karpo Godiny i Želimira Žilnika. Zapraszamy w podróż do kraju, którego już nie ma, a który wytworzył najważniejszy w naszej części Europy mit sztuki radykalnej.

Spotkanie z Aną Janevski, zorganizowane w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Alternativa, Gdańsk 2011

>>>

Instytut Sztuki Wyspa, Klub Buffet oraz Dom Wydawniczy Rebis zapraszają na wieczór autorski profesora Piotra Piotrowskiego, historyka sztuki, pisarza, autora książki „Agorafilia”. Spotkanie z Piotrowskim, będzie jednocześnie przyczynkiem do dyskusji panelowej oscylującej wokół problemów podjętych w „Agorafilii”.

Uczestnicy panelu:
Kurator Aneta Szyłak, dyrektor IS Wyspa
Dr Jacek Friedrich, UG

Zapraszamy

Klub Buffet, budynek IS Wyspa, 10 maja 2011, godz. 19.00>>>
Ostatni akt „Politycznych dizajnerów" w przestrzeni „Habeas Lounge”, rozegra się w sobotę 22 stycznia od 12:00. Międzynarodowe grono kuratorów uczestników projektu „Re-Designing the East”, spróbuje podsumować wyniki dotychczasowych badań nad ruchami dysydenckimi i działaniami artystycznymi zmieniającymi i kształtującymi ustroje polityczne w niektórych państwach Europy i Azji (Tajlandia, Niemcy, Polska, Węgry). Zapraszamy!
>>>