_Program

03.12.2010-30.01.2011_wystawy

Artur Żmijewski "Demokracje"

Demokracje” to cykl krótki filmów dokumentalnych, zrealizowanych przez Artura Żmijewskiego w ramach stypendium w berlińskim DAAD. Każdy z filmów jest swojego rodzaju reportażem z przebiegu demonstracji społecznej w Polsce, Europie, Izraelu i na Zachodnim Brzegu Jordanu. To też próby rekonstrukcji wydarzeń historycznych, zamieszek kibiców podczas Euro 2008 czy pogrzeb Jörga Haidera.
>>>
15.11.2010-30.11.2010_wystawy

GLOBAL PROSPERITY

Zapraszamy serdecznie dziś, na godz. 19.00 do Instytutu Sztuki Wyspa, na wernisaż wystawy Global Prosperity.  Wystawa Global Prosperity jest wynikiem wyprawy Maksa Cegielskiego i fotografa Michała Szlagi do Alang w stanie Gudżarat w Indiach, gdzie znajduje się jedno z największych złomowisk statków na świecie.
>>>
IS Wyspa zaprasza na ostatni weekend z „Politycznymi dizajnerami”. Wystawa „Polityczni dizajnerzy” stanowi część projektu badawczego „Re-Designing the East” realizowanego między Europą Środkową a Azją, koncentrującego się na udziale i zaangażowaniu grafików, plakacistów, artystów w zmiany politycznych systemów od początku lat 80. Artyści: Ryszard Beller, Czesław Bielecki, Ewa Bałuk – Zaborowska, Jerzy Janiszewski, Grzegorz Klaman, Jacek Niegoda, Andrzej Pągowski, Linda Pollack, Oliver Ressler, Tomasz Sarnecki, Michał Szlaga, Monika Rak, Henryk Tomaszewski, Ania Witkowska. Wystawa czynna w godzinach 12:00 – 18:00, zakończenie ekspozycji: niedziela 30 stycznia 2011. Wstęp wolny.
>>>
Alternativa to cykl wystaw obudowany szeregiem wydarzeń towarzyszących, który poszukuje nowych dróg dla idei sztuki i jej roli społecznej. Jego idea nawiązuje do tradycji politycznych Gdańska oraz nowych zjawisk w sztuce, które zaczęły pojawiać się w Gdańsku w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych.
>>>
Tego lata Instytut Sztuki Wyspa prezentuje nowe, nieznane w Polsce prace Grzegorza Klamana, które wydają się otwierać nowy rozdział w jego twórczości.
>>>
Affectionately Yours jest częścią rocznego projektu badawczego, prowadzonego przez If I Can’t Dance... w Holenderskim Instytucie Sztuki/MFA ArtEZ od października 2009 roku.
>>>
19.04.2010-16.05.2010_wystawy

In Camera


>>>
Projekt "Stocznia: mapa (nie)pamięci" jest odwzorowaniem powierzchni Stoczni Gdańskiej, uwzględniającym jej kształt oraz obecność i wzajemne położenie obiektów i punktów charakterystycznych. Porzucone w stoczni materiały, kartoteki pracowników i inne dokumenty straciły pierwotną wartość, stały się popadającymi w zapomnienie odpadami nieuwzględnionej pamięci.
>>>
„Kryjówka” jest artystycznym projektem szwedzkiego artysty Knutte Westera. Na przełomie zimy i wiosny 2008 roku, jako uczestnik programu rezydencyjnego „Wyspa AirPort” rozpoczął współpracę z podopiecznymi schroniska Monar-Markot oraz kobietami i dziećmi z Domu samotnej Matki w Gdańsku.
>>>
„Eksplonat” jest wykonaną w skali 1:1 makietą wybuchającej krowy – estetycznym modelem brutalnego rozerwania zwierzęcia na części, wykorzystującym konstrukcję ze stalowych linek, na których zawieszone zostały organy wewnętrzne, kawałki skóry, płyny.
>>>
18.12.2009-21.02.2010_wystawy

Wystawa Joanny Rajkowskiej

W ciągu ostatnich 7 lat Rajkowska, która nadała nowy wymiar pojęciom takim jak „obiekt w przestrzeni publicznej” czy „uczestnictwo”, stała się najbardziej rozpoznawalną postacią sztuki w przestrzeni publicznej w Polsce, Gdy otrzymywała Paszport Polityki, Mirosław Bałka określił ją, jako artystkę, która „rzeźbi w ludzkich umysłach”.
>>>