_NEWSLETTER

_Wesprzyj Wyspę

_Program

18.12.2009-21.02.2010_wystawy

Wystawa Joanny Rajkowskiej

W ciągu ostatnich 7 lat Rajkowska, która nadała nowy wymiar pojęciom takim jak „obiekt w przestrzeni publicznej” czy „uczestnictwo”, stała się najbardziej rozpoznawalną postacią sztuki w przestrzeni publicznej w Polsce, Gdy otrzymywała Paszport Polityki, Mirosław Bałka określił ją, jako artystkę, która „rzeźbi w ludzkich umysłach”.
>>>
Wystawa, na którą składają się zdjęcia fotografów Gazety Wyborczej przedstawia wiele znanych i nieznanych osób.
>>>
Rozhgar Mahmud Mustafa jest kurdyjską artystką z północnego Iraku, która obecnie przebywa w Wyspie jako stypendystka programu Gdańsk Exclusive. Jest ona absolwentką Instytutu Sztuk Pięknych w rodzinnej Suleimanii. Na wystawie prezentujemy jej dwie videoinstalacje, które w minimalistyczny, nieomal abstrakcyjny sposób oddają napięcie pomiędzy sensualnym, zindywidualizowanym odbiorem świata i otoczeniem politycznym.
>>>
Maciej Toporowicz prezentuje instalację 12 projekcji video w nawiązaniu do skali 12 tonowej muzyki atonalnej austriackiego kompozytora Arnolda Schoenberga.
>>>

CLAYTON CAMPBELL:
SŁOWA, KTÓRYCH NAUCZYLIŚMY SIĘ PO 11 WRZEŚNIA.


11 - 20 września 2009
10:00 – 18:00
Instytut Sztuki Wyspa


Kontakt: Ola Grzonkowska: 513 077 079


Instytut Sztuki Wyspa / Fundacja Wyspa Progress
oraz Clayton Campbell zapraszają do udziału w projekcie Słowa, których nauczyliśmy się po 11 września.

Clayton Campbell
to amerykański artysta, którego prace łączą doświadczenie wyniesione ze studia z interwencjami w przestrzeni publicznej. Jest on również założycielem Performing Space, a od 1996 r. dyrektorem artystycznym 18th Street Arts Center w Kalifornii.

W 2004 r Campbell rozpoczął projekt fotograficzny, którego celem było zbadanie jak obywatele różnych społeczności widzą rzeczywistość przez pryzmat języka wokół wydarzeń z 11 września 2001, daty, którą niektórzy uznają za rzeczywisty początek XXI wieku. Projekt ten lokuje się w polu tych artystycznych i intelektualnych inicjatyw, które pokazują rolę języka w konstruowaniu rzeczywistości politycznej i osobistego odbioru świata. Inne projekty o tej charakterystyce, jak np. „The Dictionary of War” , książka Żiżka „Iraq” czy klasyk o języku propagandy III Rzeszy „LTI” Victora Klemperera to tylko niektóre z możliwych punktów odniesienia dla tego projektu, który pozwala nam spojrzeć osobistym okiem zarówno na polityczną nowomowę jak i na nasz własny słownik odbioru rzeczywistości mediów i polityki. Projekt ten jednak nie przeprowadza bezpośredniej krytyki tego języka, a raczej rozdrabnia, indywidualizuje i personalizuje kwestię jego retoryk o pamięci o nich. „Słowa...” to projekt o słowniku zapamiętanym, przyswojonym lub stworzonym przez każdego z nas na inny sposób.

Projekt Słowa, których nauczyliśmy się po 11 września jest kontynuacją wcześniejszego, o zbliżonym tytule, Words My Son Has Learned Since 9-11, gdzie główną portretowaną postacią był syn artysty.

>>>
0- lecie wolnej demokratycznej Polski, przypomina nam, że dzisiaj jesteśmy częścią Europy do której wnieśliśmy wkład ruchu Solidarność i obalenie komunistycznej dyktatury.
>>>
16.05.2009-31.07.2009_wystawy

ISLANDEA

Wystawa ISLANDEA jako jedna z głównych części GRAFFESTu – Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Graffiti w Gdańsku jest prezentacją prac powstałych specjalnie dla tego wydarzenia.
>>>
04.04.2009-03.05.2009_wystawy

Fikcja i Fikcja

Fikcja to sposób budowania kulturowej narracji - wykreowana historia, której opowiadanie może wiązać się z udziałem rzeczywistych miejsc, osób i zdarzeń.
>>>
09.12.2008-28.02.2009_wystawy

Wybrańcy (Chosen)

Marksizm, nihilizm, komunizm, socjalizm i nazizm to ideologie ukształtowane w nowoczesności, funkcjonujące jako świeckie odpowiedniki poglądów religijnych. W jądrze tych ideologii tkwi laicko-mesjanistyczne pragnienie nowoczesnych, wyrażających przekonanie, że świat kształtują swoimi rękoma.
>>>