_Program


Już po raz drugi w Trójmieście rusza akcja Solidarni z Białorusią. W ramach wydarzenia w dniach 23-25 marca odbędą się pokazy białoruskich filmów dokumentalnych i fabularnych, panel dyskusyjny, wystawa fotograficzna oraz koncert trzech zespołów z Białorusi: Amaroka, Vincent i Botanic Project.


Akcja wzięła swój początek w Warszawie, gdzie 12 marca 2006 r. organizacja Wolna Białoruś zorganizowała pierwszy koncert Solidarni z Białorusią, który był wyrazem wsparcia dla Białorusinów przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi.
Wybory w 2006 r. zostały sfałszowane, podobnie jak każde następne. Na pokojowych demonstracjach ludzie byli bici i aresztowani. Od tego czasu koncerty w Warszawie stały się coroczną tradycją – wydarzenie przyciągnęło tysiące ludzi.

W 2010 r. odbyły się kolejne wybory. Wszyscy liderzy opozycji zostali uwięzieni w słynnym więzieniu KGB amerykanka. Reakcją na to była kolejna akcja Solidarni z Białorusią, która nabrała charakteru ogólnoświatowego. Koncerty odbyły się na Litwie, w Czechach, Francji czy USA. Także w Trójmieście nie mogło zabraknąć wyrazu wsparcia dla Białorusi. Koncerty zorganizowane pod hasłem Wolność Kultury – Kultura Wolności odbyły się 25-26 marca w sali koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie, a także w Teatrze w Oknie w Gdańsku.

W tym roku Trójmiasto również kontynuuje akcję solidarności z Białorusią, której data nie została wybrana przypadkowo. 25 marca 1918 r. powstała Białoruska Republika Ludowa, uważana za początek białoruskiej państwowości. Obecnie święto jest zakazane przez dyktatorski rząd Aleksandra Łukaszenki.

Instytut Sztuki Wyspa we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Mozaika, Kulturalnym Kolektywem UG i Akademickim Centrum Kultury UG „Alternator”, DKF Marcello oraz Europejskim Centrum Solidarności organizuje Dni Solidarności z Białorusią na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, w Instytucie Sztuki Wyspa oraz w klubie Buffet. W ramach wydarzenia odbędzie się panel dyskusyjny, wystawa fotograficzna Europejskiego Centrum Solidarności Okno na Białoruś, a także pokazy filmowe i koncert trzech zespołów białoruskich.

>>>