_Styczeń 2012

P W Ś C P S N
01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

_NEWSLETTER

_Wesprzyj Wyspę

_Program

27.01.2012_projekcje

Oczy Uroczne


27 stycznia (piątek)
Godz. 20.00 / Klub Buffet, budynek Instytutu Sztuki Wyspa
Wprowadzenie dr Joanna Sarbiewska (Uniwersytet Gdański)
Wstęp wolny

Film "Oczy Uroczne" z 1976r. Piotra Szulkina to oparta na ludowym podaniu mroczna opowieść o Panu, którego spojrzenie sprowadza śmierć. Zamknięty w zamku wiedzie żywot posępny, do czasu, kiedy szlachcic z piękną córką zgubiwszy drogę, szukają pomocy w jego progach. To oniryczne kino grozy, bez słów, historia opowiadania obrazami i chóralnymi śpiewami. Film roi się od tropów z obszaru historii sztuki i kultury, co nadaje dziełu Szulkina charakter erudycyjnego eseju. Funkcję narracji przejmuje muzyka, w tej reinterpretacji wykonywana na żywo przez kolektyw Mamrocz.


Mamrocz - kolektyw założony dla interpretacji fabuły Szulkina, traktujący jego obraz improwizacyjną formą wymiany między Natalią Grzebałą - piano, głos a Robertem Kamińskim - syntezatory, muzykami na co dzień związanymi z formacjami Le Bâtard de la Raison / Rozumu Bękart oraz Kciuk & The Fingers.


>>>

20 stycznia (piątek)
Godz. 17.30 / księgarnia Bookyard, budynek Instytutu Sztuki Wyspa
Spotkanie poprowadzi Krzysztof Miękus
Wstęp wolny

„7 Rooms”
to najbardziej osobisty projekt Rafała Milacha. Do Rosji przybył poznać swoich krewnych, zamieszkujących wschodnią Syberię. Po drodze musiał przejechać trzy miasta: Moskwę, Jekaterynburg i Krasnojarsk. Tam poznał większość późniejszych bohaterów książki „7 Rooms”. Gościli go w swoich domach, pokazywali jak żyją i gdzie mieszkają. Przez 6 lat regularnie do nich powracał starając się być na tyle blisko, na ile to było możliwe. Mieszkał z nimi, jadł, podróżował, pracował i jeździł na daczę.

Rafał Milach,
fotograf dokumentalista, absolwent ASP w Katowicach oraz ITF w Opawie.

>>>

Wernisaż: 25 listopada (piątek)
Godz. 19.00 / Instytut Sztuki WyspaPerito Moreno to jeden z największych lodowców na świecie, który spływa do patagońskiego jeziora Argentino i pomimo globalnego ocieplenia wciąż rośnie. Na skutek jego powiększania się olbrzymie ciśnienie wody rozsadza lodową zaporę, od której z hukiem odrywają się zamarznięte bryły. Ten ciągły i spektakularny proces „cielenia się” lodowca odbywa się wśród oklasków i okrzyków zebranych widzów.

Perito Moreno” mówi o codziennym „pękaniu” z pozornie małych przyczyn, w niewidowiskowych sytuacjach. Hanna Nowicka ukazuje te mało efektowne, nieatrakcyjne, ciche pęknięcia naszych własnych „lodowców” w uwodzącej odbiorcę warstwie wizualnej i dźwiękowej.


>>>