_Wrzesień 2019

P W Ś C P S N
01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

_NEWSLETTER

_Wesprzyj Wyspę

<<<_POWRÓT

Instytut Sztuki Wyspa jedzie na międzynarodowe targi sztuki do Sztokholmu! SUPERMARKET 2008 to targi niezależnych galerii organizowane przez artystów, będące platformą do dyskusji i eksperymentalnej współpracy.

Instytut Sztuki Wyspa jedzie na międzynarodowe targi sztuki do Sztokholmu!SUPERMARKET 2008 to targi niezależnych galerii organizowane przez artystów, będące platformą do dyskusji i eksperymentalnej współpracy. Projekt został zainicjowany przez grupę artystów chcących ożywić sztokholmską alternatywę. Przedsięwzięcie zorganizowano pierwszy raz pod nazwą MINIMARKET w Konstnärshuset (The Artists’ House), w starym pałacu w stylu Art. Deco (2006). W 2007 SUPERMARKET był również organizowany w Konstnärshuset i okazał się wielkim sukcesem z ponad 3000 publicznością. Uczestniczyło w nim wówczas 17 galerii z Glasgow, Londonu, Paryża, Amsterdamu, Berlina, S:t Petersburga, Kopenhagi, Trondheim i innych części Szwecji. W programie znalazły się także seminaria, projekcje, performances i prezentacje niezależnych galerii. Tego roku SUPERMARKET odbędzie się w Enskilda Galleriet w centrum Sztokholmu. Instytut Sztuki Wyspa ulokowany na dawnych terenach Stoczni Gdańskiej podejmuje tematykę bezpośrednio związaną z miejscem, jego historią, ale także planowaną przyszłością. Do Sztokholmu zabierze ze sobą kawałek stoczni. Strajki które odbywały się tu 25 lat temu pomogły w obaleniu komunizmu w Europie Środkowo – Wschodniej, o czym pamięć zdaje się powoli zanikać. 31 sierpnia 1980 roku pierwszy niezależny związek zawodowy w bloku komunistycznym, po miesiącach strajków, przeforsował z rządem część z, wysuniętych wcześniej, 21 postulatów. Dzięki swojemu legendarnemu skokowi przez mur stoczni Lech Wałęsa stał się przywódcą ruchu, dzięki któremu zaczęły się wielkie zmiany. Wałęsa stał się symbolem Solidarności na świecie, ale nie w stoczni. Stoczniowcy widzą historię inaczej. Ten ale i inne problemy dotyczące stoczni i reprezentacji jej historii zajmują artystów Wyspy. Instytut Sztuki Wyspa i związane z nim osoby nieustannie balansują pomiędzy ideą sztuki tworzącej miejsce, a ideą tworzenia sztuki do miejsca. Wejście do naszego boksu na Supermarkecie 2008 będzie zabudowane cegłami pochodzącymi ze stoczni. Każdy chętny aby zobaczyć co jest w środku, będzie musiał powtórzyć słynny gest. W środku pokażemy prace artystów, którzy żywo reagują na zmieniającą się rzeczywistość stoczni, ale także na polityczno-społeczną sytuację w Polsce.

W SUPERMARKECIE 2008 wezmą udział m.in. Andrzej Karmasz, Grzegorz Klaman, Joanna Maltańska & Lukrecja Plusz, Ania i Adam Witkowscy, Michał Szlaga.

Projekt jest realizowany we wspolpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie: http://www.polskainstitutet.se/