_NEWSLETTER

_Maj 2012

P W Ś C P S N
01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

_Wesprzyj Wyspę

<<<_POWRÓT


fot. Krzysztof Gutfrański

Dwie nowe pozycje w serii Alternativa Editions


Mamy przyjemność polecić Państwu dwie najświeższe publikacje Instytutu Sztuki Wyspa/ Alternativa Editions:

Przewodnik Alternativa jest zwięzłym kompendium wiedzy, wprowadzającym do dwóch głównych projektów wystawienniczych tegorocznej odsłony festiwalu – Materialność oraz Wyspa. Teraz jest teraz. Jego przystępny format oraz dodatkowe, wykraczające poza przestrzenie wystaw, informacje sprawią, że będzie też dobrym towarzyszem w trakcie zwiedzania terenów postoczniowych podczas wizyty w Gdańsku.

Wystawa Materialność porusza problemy często niedostrzegane w pędzie życia: zagadnienie świadomości materiałów oraz konsekwencji ekonomicznych, politycznych, jak i tych całkiem prywatnych, które płyną z obcowania ze światem przedmiotów. Wyspa. Teraz jest teraz koncentruje się natomiast na obszernym artystycznym archiwum zgromadzonym w IS Wyspa. Zaprasza do prześledzenia/przejścia skomplikowanej drogi, której stadium aktualnym jest Instytut. Przede wszystkim jednak jest opowieścią o ostatnich 30 latach sztuki w Gdańsku, jej relacjach z polityką, o aktywizmie i nowatorskich eksperymentach pracy z miejscem, które można uznać za pionierskie przykłady sztuki site-specific.

Wystawy czynne do 30.09.2012, zapraszamy!


Praca i wypoczynek jest pierwszą częścią z serii publikacji Alternativa. Antologia, które towarzyszą wystawom prezentowanym w ramach festiwalu. Publikacja ta jest teoretycznym uzupełnieniem, które podejmuje dialog z najważniejszymi zagadnieniami poruszanymi przez festiwal w 2011, ale też w 2012 roku – z problematyką przemian pracy oraz ich skomplikowaną relacją względem ekonomii czasu. W trzech rozdziałach: Trud wypoczynku, Koinonia oraz Dokąd chcesz się dzisiaj wybrać? zawarte zostały teksty, za pośrednictwem których można przyjrzeć się współczesnej sytuacji pracy z perspektywy uwarunkowań ekonomiczno-historycznych mieszczących się w dwóch tytułowych pojęciach – pracy i czasu wolnego, ponadto zagadnieniu kooperacji i pracy umysłowej na przykładzie współczesnej praktyki artystycznej, a także przyszłości pracy w ogóle. Tytuł ostatniego rozdziału Dokąd chcesz się dzisiaj wybrać? – hasło firmy Microsoft z heroicznych początków epoki bańki internetowej – jest dzisiaj jednym z najważniejszych pytań współczesnych społeczeństw. Kryją się za nim niepokoje o pracę emigrantów, prekaryjnych pracowników umysłowych i artystów, jak i problemy związane z zanikającym sektorem pracy fizycznej.

Publikacja zawiera przedruki, teksty wcześniej nie tłumaczone oraz wywiady m.in. takich autorów, jak: Max Weber, Cornelius Castoriadis, Keti Czuchrow, Borys Arwatow, Hito Steyerl, Paul Lafargue, Ben Kafka, Geert Lovink, Henri Lefebvre, Slavoj Žižek czy David Graeber.

Redaktor prowadzący Alternativa Editions: Krzysztof Gutfrański
Projekt graficzny całości festiwalu: Tomasz Bersz i Marian Misiak


Do tej pory ukazały się:
Klaman, red. Krzysztof Gutfrański, Gdańsk 2010. (katalog-antologia tekstow poświęcona artyście)
Przewodnik Alternativa 2011, red. Krzysztof Gutfrański i zespół redakcyjno-kuratorski, Gdańsk 2011.
Alternativa. Antologia: Praca i wypoczynek, red. Krzysztof Gutfrański, Gdańsk 2012.
Przewodnik Alternativa 2012, red. Krzysztof Gutfrański i zespół redakcyjno-kuratorski, Gdańsk 2012.


Niebawem ukażą się:
Alternativa. Antologia: Estrangement, red.Francesca Recchia, Gdańsk 2012.
Alternativa. Antologia: Materialność, red. Krzysztof Gutfrański i kuratorzy wystawy, Gdańsk 2012.
Teraz jest teraz, red. Dominik Kuryłek, Anna Ptak, Ewa Tatar, Gdańsk 2012.


Zamówienia
Sekretariat(at)wyspa.art.pl


Więcej informacji w zakładce Publikacje


Długofalowy program wydawniczy festiwalu Alternativa łączy lokalne tradycje robotniczej i aktywistycznej historii Gdańska z globalnymi dyskursami poszukującymi nowych formuł dla krytycznego myślenia oraz roli sztuki w nowoczesnych społeczeństwach._Partnerzy