_Wrzesień 2019

P W Ś C P S N
01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

_NEWSLETTER

_Wesprzyj Wyspę

<<<_POWRÓTZaczynamy pracę nad Alternativami

Z przyjemnościa informujemy, że zaczynamy prace nad ALTERNATIVAMI
międzynarodowym festiwalem sztuk wizualnych.
Zapraszamy do Instytutu Sztuki Wyspa na pierwsza prezentację projektu
4 wrzesnia 2010 o godz. 11.00
poniżej publikujemy pełny program.

Instytut Sztuki Wyspa, zaprasza w dniu 4 września 2010 na szereg wydarzeń związanych z rozpoczynającym się dwuletnim projektem Wyspy, Miasta Gdańska oraz ESK Gdańsk 2016 o nazwie Alternativa

Alternativa to cykl wystaw obudowany szeregiem wydarzeń towarzyszących, który poszukuje nowych dróg dla idei sztuki i jej roli społecznej. Jego idea nawiązuje do tradycji politycznych Gdańska oraz nowych zjawisk w sztuce, które zaczęły pojawiać się w Gdańsku w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych.

Alternativa to rodzaj festiwalu rozłożonego w czasie, który będzie platformą prezentacji sztuki oraz akumulacji i dystrybucji wiedzy. Jego funkcja jest nie tylko prezentacyjna ale i badawcza.

PROGRAM spotkania
11.00 – 12.30
Publiczna prezentacja festiwalu
przez Dyrektor Artystyczną Anetę Szyłak,
Przedstawienie kuratorów i zespołu Alternativa
Przedstawienie elementów przygotowywanego programu na 2010 rok.
Instytut Sztuki Wyspa,
sala konferencyjna, I piętro

13.30 – 14.00
Oprowadzanie kuratorskie Hadas Maor
po wystawie Grzegorza Klamana „Rzeczy Polityczne“
Grzegorz Klaman, artysta znany także jako aktywista, pedagog i jedna z najważniejszych postaci niezależnych ruchów artystycznych od poczatku lat osiemdziesiątych jest w ostatnich latach głęboko zaangażowany w zagadnienie materializacji pamięci oraz sposoby, za pomocą których zajmujemy się historią. Klaman, który uważa swoje działania aktywistyczne, oraz tworzenie miejsc dla sztuki takich jak Wyspa jako nieodłączną część praktyki artystycznej, był bodaj pierwszym w Polsce artystą, który w tak bezkompromisowy i konsekwentny sposób łączy pole polityczności z polem wizualności na przstrzeni ponad ćwierćwiecza. W „Rzeczach politycznych” eksploruje napięcie pomiędzy problematyką przedmiotu, który materializuje historię i naszą pojedynczością a życiem zbiorowym, przestrzenią i jej ekonomią polityczną.

14.00-15.30
Subiektywna Linia Autobusowa
Osoby zainteresowane mogą przejechać się Subiektywną Linią Autobusową. Konieczne wcześniejsze rezerwacje miejsc
pod nr 58 573 13 43

17.00 – 20.00
Panel dyskusyjny wokół twórczości Grzegorza Klamana
Dieter Roelstraete, Gabriela Salgado, Hadas Maor, Kuba Szreder, Roman Dziadkiewicz
Moderuje Aneta Szyłak
Sala konferencyjnaSpotkanie promuje pierwszą książkę z serii Alternativa Editions zatytułowaną „Grzegorz Klaman” pod redakcją Krzysztofa Gutfrańskiego oraz z tekstami i wywiadami autorstwa Kuby Szredera, Waldemara Baraniewskiego, Romana Dziadkiewicza, Dietera Ro¬elstratete, Hadas Maor, Gabrieli Sal¬gado, Artura Żmijewskiego i Łukasza Gorczycy, Krzysztofa Gutfranskiego, Kamili Wielebskiej oraz Anety Szyłak.
Projekt graficzny: Tomasz Bersz i Marian Misiak.
Książka wydana przez
Instytut Sztuki Wyspa
Dystrybucja: Korporacja Ha!Art


21.00 Party
w Klubie Buffet

21.00
Asia i Koty. Czarujący solowy projekt wokalistki trójmiejskiego zespołu Folder - Joanny Kuźmy.

22.00
Szelest Spadających Papierków
Zespół-legenda w latach 80-tych ściśle związany ze środowiskiem gdańskiej grupy artystycznej Totart. Powrócili ze swoim abstrakcyjnym noise’m w roku 2008, a w tym roku zagrali niezwykły koncert na katowickim OFF Festiwalu.

22.30
m.bunio.s. & przygoda - set djski słynnego członka formacji Dick4Dick, a przede wszystkim niezwykle utalentowanego muzyka, który i podczas setów djskich lubi sobie pośpiewać. Tym razem w nowym duecie z tajemniczą "przygodą"

RSVP
marta.szymanska@wyspa.art.pl_Partnerzy