_NEWSLETTER

_Lipiec 2019

P W Ś C P S N
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

_Wesprzyj Wyspę

<<<_POWRÓT


Wyspa Spichrzów, lata 80-te, fot. archiwum Wyspy

Wyspa - 3 dekady sztuki zaangażowanej


W tym roku mija 30 lat działalności artystycznej Wyspy. Wyspa zaczerpnęła swoją nazwę od Wyspy Spichrzów, miejsca wystawienniczego i kulturotwórczego młodych artystów związanych z Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Przez te 30 lat zmieniali się ludzie w niej działający, miejsca bytowania, czasy i warunki społeczne. Mamy nadzieję, nie zmieniła się tylko idea. Otwartości w sztuce, równości twórczej i swoistego artystycznego braterstwa poszukiwań. Wędrując i ewaluując poprzez Wyspę Spichrzów, Otwarte Atelier, Galerię Wyspa, wreszcie tworząc dolnomiejską Łaźnię i zagospodarowując tereny dawnej Stoczni Gdańskiej, zakotwiczyliśmy w miejscu, mamy nadzieje docelowym – Instytucie Sztuki Wyspa. W tym czasie zrealizowanych zostało przeszło tysiąc wystaw, działań performatywnych i wydarzeń pokrewnych; wydawaliśmy książki, organizowaliśmy koncerty, animowaliśmy życie kulturalne. Wyspa współinicjowała dialog rewitalizacyjny dla terenów istotnych nie tylko w skali Gdańska, ale całego kraju. Współpracowaliśmy z niezliczoną liczbą artystów zarówno tych wchodzących na scenę artystyczną, jak i uznanych nazwisk w skali międzynarodowej. Udało się wprowadzić sztukę współczesną, ze społecznego niebytu do świadomości publicznej. Nie ustrzegliśmy się też kilku porażek i upadków, przetasowań i zmian, nie do końca przebiegających po naszej myśli. Jednakże ciągle walczymy i obiecujemy walczyć dalej. I o tym min. zamierzamy Państwu w tym roku opowiedzieć.

Czerpiąc z bogatego dorobku, zaplanowaliśmy na jubileuszowy rok kilka istotnych wydarzeń. Przede wszystkim, wystawę zbiorową Wyspa 3.0. – Mapa i Terytorium próbującą krytycznie zrekapitulować 30 lat działalności (będzie to inauguracyjna wystawa, z szerszego cyklu). A także, w oparciu o archiwalia, szeroką publikację pod tym samym tytułem. Równocześnie, przez cały rok, planujemy dzielić się naszymi zbiorami. Zaplanowaliśmy uwolnienie naszego archiwum, do postaci szeroko dostępnego medium cyfrowego, agregatu zbiorów Wyspy, dostępnego dla wszystkich zainteresowanych.

Czeka nas w Wyspie pracowity i jak liczymy udany rok. Mamy nadzieję, pełen satysfakcji. Zarówno dla nas jak i szerokiego grona odbiorców.

Zespół Instytutu Sztuki Wyspa / Fundacji Wyspa Progress_Partnerzy