_Wrzesień 2019

P W Ś C P S N
01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

_NEWSLETTER

_Wesprzyj Wyspę

<<<_POWRÓTWykład Livii Paldi: Balázs Béla Studio

W piętek 29 sierpnia 2008 roku, o godzinie 18:00 odbędzie się wykład Livii Paldi „Balázs Béla Studio”, oraz poświęcony zagadnieniu jednoczenia archiwum filmowego z programem Kunsthalle w Budapeszcie, zagadnieniom jego prezentacji, jego kulturowej historii ujetej w formę wystawy.

Założone jako klub dyskusyjny, pod koniec niepewnych na Węgrzech późnych lat 50, Balázs Béla Studio (BBS) stało się szybko mainstreamowym studiem produkcyjnym dla młodych zawodowych filmowców. Punkt zwrotny nadszedł na początku lat 70 kiedy nowa generacja filmowców zaczęła interesować się interdyscyplinarnymi i eksperymentalnymi osiągnięciami otwartej struktury BBS i włączać do klubu ważne postaci z pola sztuk wizualnych, muzyki i literatury, oraz z undergroundu. Wpływowi autorzy, tacy jak Gábor Bódy, Miklós Erdély, Tibor Hajas i Péter Dobai zaczęli swoją pracę w BBS właśnie w tym czasie. „Eksperymentalny zwrot” zbiegł się z ponownym zainteresowaniem socjologią i filmami dokumentalnymi. Grupy dokumentalistów filmowych, takie jak tzw. „Szkoła Budapesztańska” wyznaczyły BBS rolę obserwatora i komentatora węgierskiej sytuacji społeczno – politycznej. Ich praca może być odbierana dziś jako katalog okresu przygotowań i przeprowadzenia transformacji.

W ciągu dwóch ostatnich lat zostały poczynione znakomite wysiłki aby dziedzictwo BBS stało się widocznym i dostępnym dla badaczy. Dzięki współpracy z National Hungarian Film Archive i Kunsthalle Budapest, obecne archiwum BBS zostało zaopatrzone w ponad 500 pozycji: filmów fabularnych, dokumentalnych, krótkometrażowych i filmów wideo. Setki godzin materiałów filmowych ( wybranych aby pokazać wszystkie pola w których BBS było aktywne ) zostało przeniesionych na DVD i włączonych do DVDteki, która jest dostępna w bibliotece Kunsthalle Budapest od marca 2008. Realizacja bazy kopii przeznaczonych dla międzynarodowej publiczności – podstawowy wybór filmów z angielskimi podpisami – także została rozpoczęta, z pomocą tranzit.hu. Katalog internetowy wszystkich filmów z danymi dotyczącymi ich produkcji i dokumentacją jest dostępny online od końca marca 2008. Projekt zakończy się wystawą oraz publikacją.