_Wrzesień 2019

P W Ś C P S N
01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

_NEWSLETTER

_Wesprzyj Wyspę

<<<_POWRÓTTo zależy...

‘To zależy…’ to tytuł projektu artystycznego szwajcarki Seline Baumgartner, który jest prezentowany w Instytucie Sztuki Wyspa. Zainteresowania Baumgartner skupiają się wokół przemian socjo-politycznych i relacji między nimi. Artystka spędziła 3 miesiące w Gdańsku, w ramach programu rezydencyjnego Instytutu Sztuki Wyspa - WyspaAirPort, podczas których odkrywała miasto oraz badała jego historyczne, socjologiczne i polityczne zmiany.

Jako rezultat owych poszukiwań powstał projekt odwołujący się do osiedli mieszkaniowych budowanych z wielkiej płyty na przełomie lat 60 i 70-tych w Gdańsku. Istotną rolę w kształtowaniu się modernistycznych osiedli mieszkaniowych odegrał Le Corbusier twierdząc, że „dom to maszyna do mieszkania”, a stworzony przez niego Modulor (proporcja oparta o wymiary ludzkiego ciała) posłużył za idealną jednostkę przy projektowaniu przestrzeni mieszkalnych.

Zastosowanie wielkiej płyty, prostego i taniego elementu konstrukcyjnego, pozwoliło na szybkie wznoszenie wielopiętrowych budynków, gdzie na stosunkowo małej powierzchni można pomieścić wiele rodzin, pozostawiając przy tym większe obszary terenów zielonych wokół bloku.

Baumgartner skupiła się na zobrazowaniu relacji między mieszkańcami blokowisk, ich poczuciu samotności czy wielkiej wspólnoty. Na ich subiektywnym stosunku do struktury architektonicznej mieszkania i bloku. Czy na osobistym przywiązaniu do prywatnego terytorium, jakim jest mieszkanie.

Tytuł projektu wskazuje na brak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o kondycję i miejsce człowieka w bloku z wielkiej płyty. Artystka skonstruowała instalację, która staje się otwartą sceną, wprowadzając widza w przestrzeń blokowiska.

Opowieści mieszkańców, ich uczucia i głosy zostają uzewnętrznione, natomiast kontrast pomiędzy utopijnymi założeniami architektonicznymi a faktycznymi warunkami mieszkalnymi w bloku zdemaskowany.

Projekt został zrealizowany we współpracy z ProHelvetia.

Pro Helvetia

Patroni medialni
Autoportret
Visual Communication
Aktivist
Telewizja E i A
Bęc Zmiana
Trojmiasto
Kulturaonline
Sztuka.pl