_NEWSLETTER

_Wrzesień 2019

P W Ś C P S N
01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

_Wesprzyj Wyspę

<<<_POWRÓTSztuka czasu współczesnego - Symbiotyczność tworzenia


Seminarium Sztuka Czasu Współczesnego prof. Grzegorza Klamana pt. Symbiotyczność tworzenia odbędzie się w czwartek, 2 października o godz. 19.00 w Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II p., Gdańsk. Gościem spotkania będzie Jarosław Czarnecki aka Elvin Flamingo. Zapraszamy !


Czarneckiemu udało się stworzyć nie tylko instalację multidyscyplinarną, ale również wielowarstwową. Głównym jej elementem bezsprzecznie są mrowiska, czyli niekończący się akt tworzenia. Kolejne to próba zbadania i naszkicowania przez artystę dróg komunikacji w obrębie mrowisk, pokazania tras najbardziej uczęszczanych, miejsc najczęściej wykorzystywanych. Natomiast innym istotnym aspektem jest stworzenie przez artystę za pomocą streamingu internetowego bezpośredniej komunikacji pomiędzy oglądającymi wystawę w Galerii i Instytucie, nieograniczoną do przekazu wizualnego, ale poszerzoną o warstwę dźwiękową, która nadaje projektowi kolejny wymiar. Zabieg ten pozwala oglądającym – poprzez ich obecność, odgłosy i komentarze – stać się częścią projektu, który dodatkowo może być obserwowany z zewnątrz na ww. stronie internetowej.
Iwona Bigos /fragment tekstu kuratorskiego wystawy Symbiotyczność tworzenia/

Seminaria prowadzone przez prof. Grzegorza Klamana mają na celu prześledzenie kilku wybijających się wątków dotyczących funkcji sztuki społecznie zaangażowanej i krytycznej. Niegasnące konflikty i nieporozumienia – lub też narastający opór i niechęć – wywoływane przez różnorodne gesty artystyczne wydają się więzić nas w pętli narastającej społecznej agresji. Zerwanie komunikacji, zmieszanie pojęć i języka w niebezpieczny sposób uwalnia lęki i uprzedzenia. Przepracowane w burzliwych latach 90-tych spory ideologiczne nie wygasły i wracają ze zdwojoną siłą. Dekada względnego spokoju okazała się pozorem konsensusu kulturowego i ponownie dzisiaj potrzebujemy krytycznego wglądu i wysiłku przywracającego nam sferę publiczną.

Sztuka jest niezbywalnym składnikiem naszego życia i zarówno artyści jak i politycy ponosimy odpowiedzialność za jakość performatyki społecznej, sztuka często ma większą siłę oddziaływania od politycznych normatywów lecz jest też niezwykle wrażliwa i podatna na zawłaszczenie i deformację" – mówi prof. Grzegorz Klaman. "Liczę, że te spotkania staną się jeszcze jedną składową i kolejnym narzędziem do weryfikacji i przewartościowania materiałów, do pogłębionej publikacji na temat sztuki krytycznej w Polsce – dodaje.

Gośćmi seminarium będę artyści i kuratorzy, którzy w istotny sposób mieli wpływ na przebieg debaty dotyczącej roli artysty jego praw i odpowiedzialności w przestrzeni wspólnej, wywołali swoim działaniem kontrowersje lub spory ideologiczne przewartościowujące zastane status quo.

Dotychczasowe seminaria prof. Grzegorza Klamana w ramach cyklu Sztuka Czasu Współczesnego:
20 marca Mięso – ciało – klon; 17 kwietnia Agorafobia kontra agora filia; 15 maja Bio art – symbiotyczna przyszłość; 12 czerwca Ruiny transformacji.

Seminarium Sztuka Czasu Współczesnego odbywa się w ramach cyklu Uniwersytetu Krytycznego dofinansowanego ze środków Miasta Gdańska._Partnerzy