_Lipiec 2019

P W Ś C P S N
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

_NEWSLETTER

_Wesprzyj Wyspę

<<<_POWRÓT


Fot. Grzegorz Klaman

SOLIDARNOŚĆ CAMP - Wykład inauguracyjny prof. Sławomira Magali


Festung Europa: w obronie raju konsumenta.
Wykład i spotkanie z prof. Sławomirem Magalą (Uniwersytet Erazma w Rotterdamie)
Prowadzenie spotkania: Edwin Bendyk (Polityka)

środa, 31 sierpnia, godz. 18.00, Instytut Sztuki Wyspa, tereny dawnej Stoczni Gdańskiej

Nie wiemy jeszcze jak stworzyć światowym masom szansę na awans, ani jak zintegrować nowych emigrantów spływających legalnie i nielegalnie ku obszarom dobrobytu. Chętnie współczujemy emigrantom, z trudem jednak wyobrażamy sobie życie bez konsumenckiego raju. Budujemy więc europejską twierdzę z nadzieją, że obronimy się przed niebezpieczeństwem z Południa. W tym samym czasie, w środku starego kontynentu wykluczeni domagają się miejsca na społecznej scenie. Wydarzenia ostatnich miesięcy i tygodni będą tematem spotkania ze Sławomirem Magalą, profesorem Uniwersytetu Erazma z Rotterdamu, który w rozmowie z Edwinem Bendykiem postawi pytania o solidarność w związku z konfliktem elit i mas o sposób życia oraz organizację życia zbiorowego w Europie.

Solidarność CAMP
„Solidarność“ i sprowokowane przez nią wydarzenia stają się coraz bardziej zamierzchłą historią. Prezydencja Polski w Unii Europejskiej to znakomita okazja, żeby przyjrzeć się, czym jest dzisiaj idea Solidarności w Europie: jak hasło i idący za nim ruch odmieniły europejską wrażliwość, na ile przetrwały tamte wartości, a na ile uległy przemiałowi konsumpcji, mechanizmów gospodarki wolnorynkowej, narastającej materializacji życia, chciwości, utożsamiania izolacji z bezpieczeństwem, itp.

Projekt daje szansę na krytyczne zastanowienie się nad przyszłością solidarności i tym, jakie nowe znaczenia i zjawiska mogą się z nią wiązać. Czy uda się odmłodzić tę ideę, czy stanie się ona nieuchronnie emblematem starzejącej się Europy, w której solidarność będzie polegała jedynie na obronie kosztownych przywilejów ludzi starych? Czy Europę stać na solidarność z nielegalnymi emigrantami, czy pozostaje jej tylko coraz mocniejsza obrona granic przed ich przenikaniem? Czy solidarność w ogóle jest żywą ideą europejskiej konstytucji cywilizacyjnej, czy tylko emblematem, za którym łatwo ukryć cyniczne interesy?Sławomir J. Magala

ur. 1950 kształcił się w Polsce (praca magisterska na wydziale filologii angielskiej, UAM, 1973, praca doktorska na wydziale filozofii, UAM, 1976), Niemczech (stypendium habilitacyjne fundacji Alexandra von Humboldta 1981, 1984) i Stanach Zjednoczonych (regularne pobyty od lata 1966 roku, który spędził na obozie Camp Rising Sun w stanie Nowy Jork). W czasie studiów pisywał na łamach krakowskiego „Studenta” i zajmował się kontrkulturą młodzieżową w Polsce i na świecie. Wyrzucony z pierwszej pracy na kulturoznawstwie Uniwersytetu Wrocławskiego (funkcjonariusze SB udali się do rektora wyjaśniając, że nie po to zakazali przyjmowania go do pracy w Poznaniu, by tolerować zatrudnienie we Wrocławiu) napisał „Polski teatr studencki jako element kontrkultury”, „Od hunwejbinow do dyskoteki” (1987), tomik do serii „Myśli i ludzie” pt. „Georg Simmel” (1980) oraz przełożył powieść Johna Bartha „Bakunowy faktor” (1980, 1996). Udało mu się uniknąć internowania w stanie wojennym, który nie zwiększył jego szans na prace na uczelni wyższej (zaparkował w Polskiej Akademii Nauk).

Książka o polskiej Solidarności pt. “Walka klasowa w bezklasowej Polsce” (“Class Struggle in Classless Poland”, 1982) ukazała się w Bostonie pod pseudonimem Stanislaw Starski. W maju 1985 roku przyjął propozycję pracy akademickiej w Królestwie Holandii. Obecnie jest profesorem zarządzania międzykulturowego i kieruje zakładem nauk o organizacji i zarządzaniu zasobami ludzkimi Rotterdam School of Management Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie. W książce „Między giełdą a śmietnikiem: eseje simmlowskie” (1999) napisał: „Swoboda jednostki w kształtowaniu własnego losu rozwija się szybciej niż żelazne albo aksamitne klatki społecznego podziału pracy i godziny telewizyjnej gumy do żucia dla oczu. Piramidy hierarchii umierają, stojąc, za to sieci poziome wszystkich krajów łączą się i rozłączają bez przerwy.”

Dzięki Urszuli Czartoryskiej i Jerzemu Buszy zainteresował się teorią i krytyką fotografii, stąd “Fotografia w kulturze współczesnej” (1982), stąd redagowany z Jerzym Buszą w drugiej połowie lat osiemdziesiątych biuletyn „Obscura”, stąd „”Szkoła widzenia” (2000), “Kompetencja miedzykulturowa” (Cross Cultural Competence, 2005, polski przekład 2011), “The Management of Meaning in Organizations” (2009). Tłumaczył na polski Susan Sontag (wznowienie przekładu “O fotografii”, Wydawnictwo Karakter, Kraków, 2009, „Widok cudzego cierpienia”, 2010), Johna Bartha, Samuela Becketta, Normana Mailera, Alfreda Whiteheada i George’a Ritzera, a także Jacka Bocheńskiego „Logikę religii”.Edwin Bendyk

jest dziennikarzem, publicystą i pisarzem, pracuje w tygodniku „Polityka” jako publicysta działu nauka. Zajmuje się tematyką cywilizacyjną – modernizacją, cyfrową rewolucją, ekologią. Autor książek "Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności" (2002), "Antymatrix. Człowiek w labiryncie sieci" (2004), "Miłość, wojna, rewolucja. Szkice na czas kryzysu" (2009). Wykłada w Collegium Civitas, gdzie kieruje Ośrodkiem badań nad Przyszłością Collegium Civitas oraz Centrum Nauk Społecznych PAN. Jest też członkiem Rady Fundacji Nowoczesna Polska. Jest zaangażowany w pracę nad programami badawczymi typu foresight. Był członkiem Panelu Głównego Narodowego Programu Foresight Polska 2020, programu foresight „Kadry dla nowoczesnej gospodarki”. Uczestniczy w programie regionalnym „Pomorze 2025”. Jest członkiem Rady Programowej Polskiego Forum Obywatelskiego, członkiem założycielem Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego, a także członkiem władz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Prowadzi blog Antymatrix, na którym komentuje bieżące wydarzenia z dziedziny polityki, gospodarki, społeczeństwa i technologii.

Spotkanie zorganizowane dzięki wsparciu Europejskiego Centrum Solidarności.
Pomysł i koordynacja dr Jacek Kołtan._Partnerzy