_NEWSLETTER

_Wrzesień 2019

P W Ś C P S N
01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

_Wesprzyj Wyspę

<<<_POWRÓT

Odpowiedź Fundacji Wyspa Progress na artykuł "Rozłam w Wyspie. Byli pracownicy wystosowali list otwarty" z dnia 5.11.2015.

Szanowni Państwo,

zapoznaliśmy się z artykułem "Rozłam w Wyspie. Byli pracownicy wystosowali list otwarty" zamieszczonym na portalu trojmiasto.pl i chcielibyśmy odnieść się do zawartych w nim treści. Podkreślamy, że nasz komentarz dotyczy artykułu, a nie przytaczanych listów, które stanowią osobny dyskurs. W najbliższym czasie Fundacja wystosuje oświadczenie, w którym odniesie się do zrzutów stawianych w liście Pana Radosława Orła (i tych widniejących w artykule). W tym momencie chcielibyśmy poruszyć kilka kwestii związanych ściśle z działalnością Fundacji, a które w świetle wyżej wymienionego artykułu zdają się pokazywać Wyspę w niepełnym, a nawet zniekształconym obrazie.

Przede wszystkim pragniemy wyjaśnić, że Fundacja Wyspa Progress, która prowadzi Instytut Sztuki Wyspa, jest organizacją pozarządową działającą non profit. Finansowanie działań, jakie podejmujemy, opiera się wyłącznie o system grantowy, który jest tyleż problematyczny, co klarowny w swoim funkcjonowaniu. Praca w organizacji pozarządowej nie gwarantuje stałych pensji oraz umów o pracę, bo taki rodzaj działalności nie wykazuje żadnych dochodów. Chcielibyśmy nadmienić, iż zarówno Prezes jak i Wiceprezes Fundacji z tytułu pełnienia swoich funkcji nie pobierają wynagrodzenia.

Problem nie dotyczy jednak konkretnie naszej Fundacji, a trybu projektowego, w którym funkcjonują wszystkie NGO’sy. Z pewnością jest to warta podjęcia kwestia, jednak należałoby podkreślić, że nie wynika ona z wewnętrznych problemów Fundacji, a systemu finansowania tego rodzaju działalności.
Musimy również odnieść się do podpisu pod zdjęciem w artykule – stan budynku, w jakim działamy wynika przede wszystkim z faktu, że budynek ów nie jest własnością Fundacji i podjęcie jakichkolwiek prac związanych z jego remontem rozbija się o kwestie formalne.

30-lecie działalności Wyspy zdaje się być dobrym momentem, by poruszyć ważkie kwestie związane z działalnością Fundacji. Zapraszamy do rozmowy, z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania i rozwiejemy każdą wątpliwość dotyczącą zarówno podejmowanej w Państwa artykule kwestii, jak i wszystkich innych spraw dotyczących działalności Fundacji. Zachęcamy do kontaktu wszystkich zainteresowanych losami i kondycją Wyspy.


Zarząd Fundacji Wyspa Progress:

Prezes Zarządu – Grzegorz Klaman
Wiceprezes Zarządu – Agnieszka Biernat