_Lipiec 2019

P W Ś C P S N
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

_NEWSLETTER

_Wesprzyj Wyspę

<<<_POWRÓTOD 18 DO 20 WRZEŚNIA ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ ” 20 MGNIEŃ WOLNOŚCI „

Zorka Wollny, Mieszkać w Ikea, fot. Monika Kozień-Świca

” 20 MGNIEŃ WOLNOŚCI „ - OTWARCIE WYSTAWY 18 SIERPNIA O GODZ. 18.00
18 sierpnia - 20 września 2009
Video, instalacje, malarstwo, fotografia„(…) prawdziwie polityczna Europa może istnieć jedynie w odniesieniu do innych politycznych całości, jako część wielobiegunowego świata. Jeśli Europa może odgrywać istotną rolę w tworzeniu nowego porządku światowego, to nie przez propagowanie kosmopolitycznego prawa, któremu miałaby podporządkować się cała „rozumna” ludzkość, ale przez przyczynianie się do ustanowienia równowagi między regionalnymi biegunami, których swoiste problemy i tradycje będą postrzegane jako wartościowe, i gdzie odmienne lokalne modele demokracji będą akceptowane.

(…)obrona i radykalizacja projektu demokratycznego wymaga uznania polityczności w jej antagonistycznym wymiarze i porzucenia marzenia o pogodzonym świecie, który będzie ponad władzą, suwerennością i hegemonią.”
Chantal Mouffe, „Polityczność”

20- lecie wolnej demokratycznej Polski, przypomina nam, że dzisiaj jesteśmy częścią Europy do której wnieśliśmy wkład ruchu Solidarność i obalenie komunistycznej dyktatury. Wolności uczymy się przez popełniane błędy, które jednak dają szanse na nowe rozwiązania i muszą one być postrzegane w szerszej perspektywie bez gubienia lokalnego polskiego kontekstu. Wystawa będzie istotnym elementem projektu poszerzającym kontekst kulturowy i społeczno-polityczny miejsca jakim jest Stocznia, oraz przybliżającym w wybranych pracach polskie spojrzenie na rzeczywistość ostatnich 20 lat. Obrazy, instalacje, prace video, obiekty w zróżnicowany sposób powiązane tematycznie z refleksją nad demokracją, wolnością słowa, przestrzenia publiczną, rynkiem i religią w kilku przebłyskach naświetlą polski krajobraz.


Udział biorą:

Mirosław Bałka, Grzegorz Klaman, Karolina Kowalska, Marek Sobczyk, Jarosław Modzelewski, Hektor Mamet, Joanna Maltańska, Hubert Czerepok, Twożywo, Jaro Dufek, Leszek Knaflewski, Rafał Jakubowicz, Tomek Kopcewicz, Zorka Wollny I inni.

Warsztaty na temat wolności, Instytut Sztuki Wyspa
18 – 22 sierpnia 2009

W dniach 18–22 sierpnia w Instytucie Sztuki Wyspa odbędą się warsztaty z udziałem międzynarodowych artystów. Instytut jest ulokowany na dawnych terenach Stoczni Gdańskiej – w miejscu, które stało się symbolem końca reżimu komunistycznego we wschodniej Europie. Na ten rok przypadła 20 – ta rocznica walki o wolność we wschodnich krajach. To właśnie wolność jest dla nas najważniejsza i może przybierać wiele różnych form. Naszym celem jest pokazanie publiczności jak istotne jest próbowanie i poszukiwanie wolności w życiu codziennym. Chcemy sprowokować sytuację, w której odbiorca ponownie będzie tworzyć definicję wolności, aby jej już nie zatracić.

W trakcie warsztatów Instytut Sztuki Wyspa stanie się laboratorium, w którym będzie eksperymentować 15 - osobowa grupa artystów z Polski, Czech, Słowacji i Niemiec. Będą to uczestnicy różnego pochodzenia, jedni którzy doświadczyli postkomunistycznej codzienności, inni – nie /Zachodnie Niemcy/. W trakcie tygodniowego warsztatu artyści będą pracować nad kształtem swoich projetów, natomiast w sobotę 22 sierpnia odbędzie się otwarta prezentacja dla publiczności.

Warsztaty zostaną przeprowadzone przez Danielę Deutelbaum i Jaro Dufka z Czech, którzy obecnie są rezydentami IS Wyspa.

Do zwiedzania ponadto Stołówka Hektora Mameta, specyficzna interwencja w
miejscu, gdzie niegdyś mieściła się jadalnia dla uczniów Zasadniczej Szkoły
Budowy Okrętów (dzisiejszy Instytut Sztuki Wyspa).