_NEWSLETTER

_Wrzesień 2019

P W Ś C P S N
01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

_Wesprzyj Wyspę

_Modelarnia - kooperatyw artystów26 czerwca 2012 roku po 10 latach aktywności Modelarnia została zburzona w wyniku decyzji właściciela terenu spółki Drewnica Development. Modelarnia została założona w kwietniu 2002 roku w dawnej pracowni modelarskiej Stoczni Gdańskiej, jako kooperatyw artystów i kolejna forma działalności Fundacji Wyspa Progress. Proces rewitalizacji obszaru stoczni, zakładający poszerzenie centrum miasta o nowoczesną, nadwodną dzielnicę o nazwie Młode Miasto, rozpoczął się od wejścia w to miejsce artystów. Celem było ożywienie terenów postoczniowych oraz zmianę ich postrzegania w świadomości mieszkańców Gdańska poprzez sztukę i kulturę alternatywną.

Znajdująca się pięćdziesiąt metrów od dawnego warsztatu Lecha Wałęsy Modelarnia, jako strategię – przyjęła działania performatywne i kolektywne. Sama stając się dziełem jako takim. Będąc kooperatywem artystów, nastawiona była na działanie zespołowe, wzajemne pomaganie sobie. Przychylna szczególnie sztuce zaangażowanej społecznie i politycznie. Modelarnia stała się miejscem, w którym artyści nie tylko tworzyli i wystawiali swoją sztukę, ale w którym także żyli i które traktowali jak swoje naturalne otoczenie. Początkowo służyła głównie jako pracownia i magazyn, ale szybko stała się miejscem ponad 200 wydarzeń artystycznych, warsztatów, wykładów, także koncertów i w szczególności pokazów performans. Odbyły się tu ważne debaty na temat ochrony dziedzictwa industrialnego oraz dyskusja Apelacja w trakcie procesu Doroty Nieznalskiej. Artyści Modelarni, działając w ekstremalnych warunkach, walcząc z mrozem i z ciągłym niedofinansowaniem, wypracowali sobie alternatywną ekonomię, która pozwala pozostać im samowystarczalnymi. Ponadto, Modelarnia dawała całkowitą swobodę działania bez cenzury, działania na własną odpowiedzialność w aktywie. Realizowaliśmy przez te lata cykle pokazów pt. Zimno, Majówki i intermedialne warsztaty Media Nacje. Towarzyszył nam Blog o sztuce trójmiejskiej Modelator prowadzony przez Maksa Bochenka, Romę Piotrowską i Olę Grzonkowską. Tu tworzyła się - w quasi barze Barcelona - wizja przyszłego klubu Buffet.

Działali tu i posiadali swoje pracownie artyści interdyscyplinarni, fotografowie, dizajnerzy, malarze, rzeźbiarze, kuratorki, architekci i muzycy tacy jak: Grupa Low Res - Marek Jabłoński, Artur Gogołkiewicz, Joanna Maltańska + kot Fredek, Aneta Szyłak, Małgosia Zwolicka, Zuza Malicka, Magda Matłacz i Wojtek Matłacz, Leokadia Kapuścińska + kot Lodek, Monika Pudlis + suczka Modi, Agata Rogoś, Lena Dula, Paulina Neugebauer, Michał Szlaga + Monika Szuba + pies Herman, Gabriel Roszak, Robert Kaja, Dominika Skutnik, Marek Frankowski, Grupa Low Budget – Maciek Ryniewicz i Filip Kozarski, Zbigniew Stefański oraz Kosma Klaman.

Modelarnia
to kolejna zlikwidowana aktywność po Koloni Artystów, Teatrze Znak i Pracowni Aku.

Grzegorz Klaman