_NEWSLETTER

_Lipiec 2019

P W Ś C P S N
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

_Wesprzyj Wyspę

<<<_POWRÓT


fot. Joseph Gibson, Vancouver, Kolumbia Brytyjska, maj 1943, zdjęcie na licencji CC BY 2.0

Metropolitanka - odkrywanie Stoczni Gdańskiej szlakami kobiet


Od lipca trójmiejski projekt herstoryczny – Metropolitanka – zyska nową odsłonę w postaci regularnych spacerów na terenie Stoczni Gdańskiej. W historycznym miejscu zostaną wytyczone trzy trasy związane z:
- działaczkami Solidarności,
- pracownicami stoczni,
- artystkami.

Szczegółowe materiały zostaną umieszczone na blogu projektu. Będzie mu też towarzyszyć mapa, która będzie dostępna w formach elektronicznej (*.pdf) i papierowej. Będzie też możliwość odbycia spaceru po Stoczni z przewodnikiem/przewodniczką.

Zapraszamy do współpracy! Poszukujemy osób, które zechciałyby się podzielić z nami swoją wiedzą na temat Stoczni Gdańskiej i jej pracowniczek, artystek oraz działaczek. Mile widziani są też ci, którzy chcieliby włączyć się w tworzenie projektu. Osoby chętne prosimy o kontakt na nasz adres mailowy: metropolitanka@ikm.gda.pl, lub pod numer telefonu: tel. 58 760 72 16 (Instytut Kultury Miejskiej, Ania Urbańczyk)


To zaskakujące, jak mało mówi się o kobietach w Stoczni, a przecież wiadomo, że na każdym wydziale, nawet na kadłubowym, pracowały kobiety. Chcemy tę pamięć przywrócić
Marta Tymińska
jedna z współtwórczyń projektu
To nie Żuraw, Neptun czy Dwór Artusa kojarzą mi się z Gdańskiem, a właśnie Stocznia. A w Stoczni były kobiety, nawet pięć tysięcy, jak mówią nasi informatorzy i informatorki. Dowiadujemy się o tym miejscu oraz pracujących tam ludziach, którzy tworzyli prawdziwą wspólnotę i chyba też dlatego udało im się zmienić historię Polski, naprawdę niesamowitych rzeczy. Poznajemy panie, które całe życie dekorują kwiatami stoczniową bramę, suwnicowe, laborantki, wózkowe, lekarki, artystki, które przeszły stoczniowy kurs spawania, żeby tworzyć prace inspirowane tym miejscem 

Ania Urbańczyk
koordynatorka projektu ze strony IKM.


Metropolitanka to projekt herstoryczny (z ang. "her story" – „jej historia”, w przeciwieństwie do "history" – „jego historia”), który opowiada o roli kobiet w historii, pomijanej w akademickich, szkolnych oraz codziennych rozmowach. Herstory, czyli historie opowiadane z perspektywy kobiet, mają pełniej odmalować dzieje trójmiejskiej metropolii, a także całego regionu pomorskiego. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do dzielenia się herstoriami, inspirującymi pomysłami czy materiałami dotyczącymi Trójmiasta i okolic. Zebrane herstorie zostaną opublikowane na blogu. Chcemy odkrywać i ukazywać postacie znane i nieznane, te, które są opisane w dokumentach historycznych oraz takie, które przetrwały przede wszystkim w ludzkiej pamięci. Zebrane opowieści oraz historie posłużą do wytyczenia w Gdańsku trasy herstorycznej.
Szczególnie znaczące są miejsca, w których bywały bohaterki zbieranych opowieści: kamienice, w których żyły oraz pracowały, ulice i place, gdzie spotykały się z innymi, spacerowały, umacniając obraz autonomicznej miejskiej kobiecości. ”Kobiety w Stoczni im. Lenina” to pierwsza tworzona trasa.

http://www.ikm.gda.pl/metropolitanka

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Autorki: Marta Tymińska, Anna Miler, Barbara Borowiak, Agata Włodarczyk, Ania
Urbańczyk

Partnerzy: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności