_NEWSLETTER

_Sierpień 2019

P W Ś C P S N
01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

_Wesprzyj Wyspę

<<<_POWRÓTKu idei Miasta Dialogicznego. Stocznia Gdańska - Młode Miasto


12 kwietnia (piątek)
Godz. 19:00 / Instytut Sztuki Wyspa

Wstęp wolny

Od wielu miesięcy trwa w Gdańsku intensywna debata na temat zmian na dawnych terenach stoczniowych, w tym wyburzeniach budynków, ochronie dziedzictwa industrialnego i przyszłym planie nowej dzielnicy. Segmentem tej debaty toczącej się w mediach oraz instytucjach kultury i edukacji jest trwająca już budowa ulicy Nowa Wałowa, jej planowany przebieg i forma oraz możliwy wpływ tego rozwiązania na przyszłość dzielnicy Młode Miasto. W dyskusjach tych powraca projekt alternatywny rozprowadzenia ruchu na Młodym Mieście siatką równoległych ulic autorstwa Jacka Dominiczaka profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i studentów z jego pracowni.

Z naszego punktu widzenia przyszłe Młode Miasto powinno być widziane przede wszystkim jako poszerzenie ścisłego śródmieścia Gdańska. Dlatego postanowiliśmy stworzyć Gdańszczanom oraz innym zainteresowanym możliwość dogłębnego zapoznania się z tym projektem. Wystawa otwierająca się 12 kwietnia będzie czynna do końca września br na parterze Instytutu Sztuki Wyspa.

Ku Idei Miasta Dialogicznego

Znikają obrazy miast kluczowe dla zrozumienia ich wyjątkowości. Znika możliwość pamiętania miejskich historii poprzez autentyczność miejsc w których się wydarzała. Zgodnie z oficjalnymi planami zacierane są stare układy ulic, burzone są stare budynki i przemysłowe hale, przewracane są dźwigi i suwnice, łamane parkowe drzewa, wyrywane z ziemi bruki i szyny.
Wszystko to dzieje się pod naporem radykalnej doktryny urbanistycznej, której wyobraźnia obsesyjnie nakręcana jest schematyczną czystością miejskich rozwiązań drogowych. Ta sama doktryna daje zupełną wolność architekturze, nie oczekując od niej żadnych kontynuacji lokalnej specyfiki miast i ich miejsc. W konsekwencji tych poglądów unikalne niedawno miasta stają się głównymi promotorami globalizacji i w zawrotnym tempie produkują urbanistyczną magmę nie-miejsc (Marc Auge).

Potrzeba zmiany tej urbanistycznej doktryny, bo dewastuje przestrzeń publiczną miast. Miasto potrzebuje przestrzeni opartych nie tylko o ideę sprawności funkcjonalnej, ale o zrównoważoną wartość dialogu. W Pracowni Projektowania Wnętrz Miejskich gdańskiej ASP pracujemy nad urbanistycznymi i architektonicznymi rozwiązaniami dla Miasta Dialogicznego.

Stocznia Gdańska → Młode Miasto

Projekt Stocznia Gdańska → Młode Miasto, będąc częścią prac nad ideą Miasta Dialogicznego, dedykowany jest terenom postoczniowym w Gdańsku. Pracujemy nad poszukiwaniem dwóch kluczowych alternatyw: urbanistycznej i architektonicznej.

W miejsce drogi Nowa Wałowa (w planie miejskim projektowanej w formie wielopasmowego zbiorczego kanału ruchu samochodowo-tramwajowego) proponujemy urbanistyczną ideę ruchu pojazdów rozproszonego w miejskich ulicach, które pozwala na naturalne przemieszanie ruchu pieszego, samochodowego, tramwajowego i rowerowego przy równoczesnym przyznaniu pierwszeństwa pierwszemu z nich.

W miejsce nowomodernistycznych rozwiązań architektonicznych eksponujących globalne technologie i mody budowania, proponujemy rozwiązania wynikłe ze studiów nad specyfiką przestrzeni wnętrz miejskich starej Stoczni (ta część na wystawie od czerwca 2013).

Pracownia Projektowania Wnętrz Miejskich
Wydział Architektury i Wzornictwa. Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsk
u:

Daria Bolewicka, Natalia Buczkowska, Magdalena Czechowska, Aleksandra Dziedzińska, Anna Kalwajtys, Weronika Karcz, Anna Karwowska, Katarzyna Krajewska, Jolanta Kwarciak, Joanna Lipka, Anna Malinowska, Magdalena Mellin, Katarzyna Mieczkowska, Aleksandra Piotrowska, Aleksandra Rychlińska, Daria Skoczylas, Tomasz Skrobun, Paulina Skrodzka, Katarzyna Stuczyńska, Anna Wieczorek

Moderatorzy projektu:
Jacek Dominiczak (prowadzący pracownię), Katarzyna Krakowiak (asystentka programu)

Informacje dodatkowe:

Pracownia Projektowania Wnętrz Miejskich powstała w roku 2010 na gdańskiej ASP i powiązana jest z pracami Jacka Dominiczaka, architekta i profesora tej uczelni. Dominiczak zajmuje się teorią i metodologią projektowania dialogicznego. Jest autorem koncepcji Przestrzeni Dialogicznej (Miasto Dialogiczne; Architektura Dialogiczna) oraz Kodu Tożsamości Lokalnej -- narzędzia projektowania miejskiej przestrzeni kulturowej. Był wizytującym profesorem w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2010-11); Universidade da Beira Interior, Covilha, Portugalia (2006-10); ITESM, Queretaro, Meksyk (1998); University of Michigan, Ann Arbor, USA (1992); Carnegie Mellon University, Pittsburgh, USA (1991 i 1993-97). Prowadził wykłady i seminaria na Uniwersytecie Warszawskim (1999-2006) i Politechnice Gdańskiej (2005-2006).

Z pracownią współpracuje Katarzyna Krakowiak, rzeźbiarka.

Jacek Dominiczak (w 2004 roku w realizacji z Dominikiem Lejmanem) i Katarzyna Krakowiak (w 2012 roku, uzyskując wyróżnienie międzynarodowego jury) reprezentowali Polskę na Międzynarodowych Biennale Architektury w Wenecji.

Strona projektu:
http://www.diaade.org/7/_Partnerzy