_NEWSLETTER

_Sierpień 2019

P W Ś C P S N
01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

_Wesprzyj Wyspę

<<<_POWRÓTKrytyka Polityczna w Trójmieście okupuje Habeas Lounge

Twierdzimy, że granice między nauką, sztuką i polityką powinny zostać zniesione. Każda z tych dziedzin posługuje się równoprawnym językiem, każda z nich powinna służyć do decydowania o kształcie społeczeństwa.


Poza systemem

10.12.2010r., godzina 19.00
Kazimiera Szczuka, Roman Kurkiewicz, Piotr Laskowski
Prowadzenie: Magdalena Błędowska (KP)
Jak można rozumieć polityczność? Jakie są możliwe formy realizacji bycia politycznym? Czy jedyne co można zrobić, to startować w wyborach? Jakie są inne formy politycznego działania?
W społeczeństwie dominuje uczucie zmęczenia ciągłym wybieraniem „mniejszego zła”. Brak możliwości wpływu na najważniejsze decyzje dotyczące wspólnej przyszłości przyprawia o zirytowanie. Można odnieść takie wrażenie, że dzisiejsza polityka nie oferuje żadnych namiętności oprócz znużenia i oburzenia. Wydaje się, że wszystko jest już przesądzone. Czy pozostaje nam jedynie rola widza przerzucającego kanały medialnej nagonki. Neoliberalna nowomowa, zamiatanie problemów pod dywan, populistyczna podróbka buntu i rozczarowanie demokracją doprowadzają do zniechęcenia. Mimo to duża część niezadowolonych nie startuje w wyborach z nadzieją na zmianę świata za pomocą bezpośredniego udziału w polityce. Jakie są alternatywne drogi wyjścia z impasu? Co z tymi, dla których nie ma miejsca w polityce?

Następne spotkania:
17.12.2010 – Radykalne formy oporu
14.01.2010 – Śmierć liberałom


Krytyka Polityczna

Naszym podstawowym celem jest wprowadzenie i umocnienie w sferze publicznej lewicowego projektu walki z ekonomicznym i kulturowym wykluczeniem. Wychodzimy z przekonania, że nie będzie szans dla lewicowej polityki bez stworzenia wcześniej w sferze publicznej miejsca na lewicowy dyskurs i projekt społeczny. Dlatego obok pracy czysto akademickiej (tłumaczenie, wydawanie książek i opracowań, dyskusje, seminaria i warsztaty) angażujemy się w debatę publiczną, a także aktywnie działamy na polu literatury, teatru i sztuk wizualnych, pojawiamy się w mediach głównego nurtu, publikujemy w dziennikach i tygodnikach opinii, gdzie tworzymy jedyny dobrze słyszalny lewicowy głos w Polsce. Budujemy kolejne instytucje, współpracujemy z najpoważniejszymi ośrodkami kulturalnymi i badawczymi w Polsce i zagranicą. Środowisko „Krytyki Politycznej” tworzą dziś młodzi naukowcy, działacze społeczni, publicyści, ale także pisarze, krytycy literatury i sztuki, dramaturgowie, filmoznawcy i artyści.


Poprzez otwarte spotkania i dyskusje realizujemy jeden z najważniejszych ideowych celów środowiska Krytyki Politycznej, czyli zniesienie granic między polem nauki, sztuki i polityki. Do udziału w debatach zapraszamy całą paletę działaczy społecznych, animatorów kultury, publicystów i polityków. Otwieramy artystów na myślenie w kategoriach politycznych, a uczestników życia politycznego skłaniamy do traktowania kultury jako równoprawnego języka decydującego o kształcie społeczeństwa.
Od listopada 2009 roku w Gdańsku istnieje Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście.


Projekt realizowany w porozumieniu z Dolnośląskim Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych, oraz BWA Awangarda Wrocław.
_Partnerzy