_NEWSLETTER

_Wrzesień 2019

P W Ś C P S N
01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

_Wesprzyj Wyspę

<<<_POWRÓT


Jesse Jones, the selfish act of community, 2012

Jesse Jones i Seamus Nolan na inaugurację "Innym Sposobem"


Zapraszamy na dzisiejszy wernisaż wystawy Alternativa 2014: Innym sposobem. Program otwarcia obejmuje dwa niezależne performansy, przygotowane przez irlandzkich artystów Jesse Jones i Seamusa Nolana.

18:00 – Jesse Jones, Samolubna społeczność
Samolubna społeczność jest próbą perforatywnej adaptacji klasycznego spotkania w ramach sesji terapii grupowej, zorganizowanego przez amerykańskiego psychologa Carla Rogersa w 1968 roku. Pierwotna adaptacja terapii rozwiązywania konfliktów, została zarejestrowana przez Jones filmie pod tym samym tytuł (ang. The Selfish Act of Community) który również będziemy mogli zobaczyć na wystawie Innym sposobem.

19:00 - 21:00 – Seamus Nolan, Międzynarodowy Klub Zawodowy
Międzynarodowy Klub Zawodowy (MZK) to projekt oparty na bazie klubów pracowniczych założonych w Wielkiej Brytanii i Irlandii w XIX w. Zakorzenione głęboko w tradycji związków zawodowych, i socjalizmu, kluby te nastawione były na rozpropagowanie idei zorganizowanej siły roboczej w każdej dziedzinie życia społecznego. W dzisiejszym performansie Nolan skupi się na czytaniu Wściekłych Pracowników z Polski – artykułu opublikowanego w magazynie Time w 1980 r.

Bio:

Jesse Jones jest irlandzką artystką mieszkającą na stałe w Dublinie. W swoich filmach i projekcjach wideo analizuje historyczne przejawy wspólnoty kulturowej, które znajdują odbicie we współczesnym krajobrazie polityczno-społecznym. W swoich pracach Jones wykorzystuje często brechtowską metodę wyobcowania jako element rozegrania narracji pomiędzy dystopijnymi i skonfliktowanymi społecznościami. Jones odnosi się wyraźnie do historii kina i wykorzystuje melodramat i performance jako element potęgujący ponowne doświadczanie materiałów archiwalnych. Jones kwestionuje, jak możemy zauważyć nie tylko poprzez pryzmat historycznych zmian, ale również poprzez nieustanne zmiany jakie mają miejsce w naszym życiu codziennym i naszych doświadczeniach.

Jej ostatnie wystawy indywidualne obejują m.in: Anna Schwartz gallery Sydney, The Other North w CCA Derry, Salon der Angst, Kunsthalle Wien Museumsquartier Wiedeń, Real DMZ Artsonje Centre Seul.

Seamus Nolan mieszka i pracuje w Dublinie. Jego niedawne wystawy to: Dziesiąty Prezydent w Temple Bar Gallery and Studios w Dublinie, projekt w którym nawoływał prezydenta Irlandii do tymczasowego przekazania urzędu; Newtopia – stan praw ludzkich, Mechelen, Belgia, Odrodzenie Klubów Zawodowych, projekt, którego celem było odrodzenie tradycyjnego Klubu Pracowników w Sligo, w Irlandii. Pozostałe projekty to: Flight NM7104 - próba porwania samolotu Ryanair podczas Dnia Św. Patryka - wystawa i seminarium, które miały miejsce na terenie opuszczonego lotniska w Cork; odmowa udziału w niedawnym biennale Dublin Contemporary w 2011 oraz próba sprzedania opuszczonego domu Barbary Luderowski, założycielki i współdyrektorki The Mattress Factory Pittsburgh. Corrib Gas Project Arts Centre wystawa solowa Nolana skupiła się na implementacji przeciągnięcia rury gazowej przez North Mayo (rejon na wschodzie Irlandii) sposób w jaki akt ten wpłynął na rozwój tamtejszej społeczności; projekt we współpracy z Airport oraz Hotel Ballymun, w ramach którego- przy współpracy z lokalnymi mieszkańcami i organizacjam - przekształcono wieżowiec mieszkalny na obrzeżach Dublina w luksusowy hotel.


_Partnerzy