_Lipiec 2019

P W Ś C P S N
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

_NEWSLETTER

_Wesprzyj Wyspę

<<<_POWRÓTJak powstają zabawki?


Pokaz filmu „Warsztat Świętego Mikołaja”
Spotkanie z Yang Yu i Debby Chan
6.12.2011 godz. 19.00


6 grudnia obchodzimy Mikołajki, a 10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka – czy coś łączy te dwa wydarzenia?

Pomimo rozwoju cywilizacyjnego i postępu społecznego łamanie praw człowieka pozostaje palącym problemem, czego szczególnym przykładem są Chiny. Za sprawą procesów globalizacyjnych i presji międzynarodowej konkurencji obecnie odbywa się tam większość światowej produkcji, niestety nierzadko kosztem ludzkiej godności, a nawet ludzkiego życia. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego oraz związki zawodowe sprzeciwiają się praktykom wielkich firm, które umożliwiają trwanie takiej sytuacji. Czy my jako konsumenci także możemy coś zrobić?

Tematem tego wieczoru będzie sytuacja pracowników w chińskich fabrykach zabawek, gdzie zlokalizowane jest 80% światowej produkcji tej branży. O swoich doświadczeniach opowiedzą Yang Yu, która pracowała w fabryce Tai Quing – dostawcy marki Mattel – oraz Debby Chan z organizacji Students and Scholars Against Corporate Misbehavior (SACOM) z Hongkongu, która śledzi nadużycia w fabrykach w prowincji Guangdong. Do dyskusji wprowadzi nas film dokumentalny „Warsztat Świętego Mikołaja” (Szwecja, 2004), który pokazuje funkcjonowanie współczesnego przemysłu zabawkarskiego.

Polska Zielona Sieć w ramach kampanii „Kupuj odpowiedzialnie” zwraca uwagę polskich konsumentów na łamanie praw człowieka przy produkcji zabawek, a także wspólnie z innymi europejskimi organizacjami prowadzi dialog z firmami zabawkarskimi i wywiera presję na wielkie korporacje, których zachowanie jest kluczowe dla poprawy sytuacji.

NSZZ Solidarność od lat aktywnie włącza się w działania na rzecz obrony praw człowieka, zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Co roku uczestniczy w publikacji światowego raportu Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych prezentującego przypadki łamania praw człowieka (w tym pracowniczych) oraz praw związków zawodowych.

_Partnerzy