_Wrzesień 2019

P W Ś C P S N
01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

_NEWSLETTER

_Wesprzyj Wyspę

<<<_POWRÓT


fot. Hito Steyerl

Hito Steyerl - Białe cienie - czego brak na wizerunkach


Hito Steyerl - Białe cienie - czego brak na wizerunkach


13 kwietnia (piątek)
Godz. 17.00 / Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Audytorium, Targ Węglowy 6
Wstęp wolnyInstytut Sztuki Wyspa
zaprasza do Audytorium Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, na wykład wybitnej niemieckiej artystki i pedagożki artystycznej Hito Steyerl, uczestniczki tegorocznych Alternativa. Wykład jest pierwszą publiczną prezentacją z szeregu zaplanowanych w ramach Alternativa i inauguruje współpracę w obszarze wiedzy pomiędzy Instytutem i Akademią. W 2013 roku Steyerl przygotuje w Wyspie swoja wystawę indywidualną.

W ramach wykładu w ASP Hito Steyerl opowie o swych najnowszych przedsięwzięciach, szczególnie o recyklingu obrazów medialnych i początkach obecnego kryzysu finansowego w pracy "In Free Fall", a w pracy "The Kiss" - wideo wykonanym techniką skanera laserowego - opowie o pewnym incydencie w trakcie wojny w Bośni w 1993 roku. Jak zmieniają się oczekiwania wobec dokumentów wraz z technologią 3D? A co ma to wspólnego z "wycofywaniem się z reprezentatywności?"

Biografia:

Hito Steyerl - twórczyni filmowa, pedagożka artystyczna i pisarka mieszkająca w Berlinie.
Rozpoczynała od filmowych esejów, stopniowo angażując się w działania na polu sztuki. Jej główne zainteresowania to wizerunek cyfrowy, jego obieg i materialność. Jej prace sytuują się na pograniczu kina i sztuk pięknych, między teorią a praktyką. Steyerl jest również autorką książki poświęconej zagadnieniu filmu dokumentalnego w sztuce i redaktorką kilku innych.

Pracuje jako profesor nowych mediów na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Artystycznego w Berlinie. Prowadzi wykłady na: Dutch Art Institute, Malmö Art Academy, Akademie der bildenden Kuenste Wien, Royal Art Academy Copenhagen, Goldsmiths College London, Bard College, Helsinki Art Academy. Wystawiała na najważniejszych światowych wystawach, takich jak Documenta w Kassel oraz czołowych instytucjach sztuki, min. Moderna Museet, Kunstwerke, Chisenhale Gallery czy Neue Berliner Kunstverein.

Wykład oraz udział w Alternativa są wynikiem współpracy pomiędzy Wyspą i If I can’t Dance I don’t want to be a part of your revolution w Amsterdamie, dofinansowanym ze środków Unii Europejskiej i Miasta Gdańska. Udział artystki w Alternativa jest dofinansowany ze środków IFA w Stuttgarcie.

Wykład Hito Steyerl zorganizowany został przy współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku
_Partnerzy