_Wrzesień 2019

P W Ś C P S N
01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

_NEWSLETTER

_Wesprzyj Wyspę

<<<_POWRÓTGra z przemieszczającymi się zwierciadłami – część trzecia. Bogna Burska (Współpraca: Michał Januszaniec)

Wernisaż: 12 września, godzina 19:00
Wystawa trwa do 3 listopada 2008.

Dni i godziny otwarcia:
wtorek - piątek: 12:00-16:00
czwartek - niedziela: 12:00-18:00.


„Gra z przemieszczającymi się zwierciadłami – część trzecia” to kolejna odsłona projektu Bogny Burskiej, będąca pierwszą indywidualną prezentacją twórczości tej artystki w Gdańsku.

Wystawa prezentowana w Instytucie Sztuki Wyspa składa się z cyklu filmów “a game with the shifting mirrors” i serii fotografi “Recollections”. Najnowsze filmy – „Gwiazda” oraz „Materiał Znaleziony” ¬– artystka przygotowała specjalnie na pokaz w Gdańsku. Swoje prace wideo Burska wykonała metodą found footage, polegającą na przetwarzaniu i łączeniu fragmentów dzieł już istniejących. Natomiast fotografie z serii „Recollections” są kolekcją kadrów z filmów fabularnych, w których wykorzystano krew jako rodzaj tworzywa wizualnego: wiele z nich przypomina martwe natury lub inne wystylizowane kompozycje. Jednocześnie nawiązują do tematu klisz i powielanych obrazów, obecnego w pracach wideo. Projekt opowiada o kilku aspektach współczesnej zbiorowej wyobraźni tworzonej przez kino – jego ciągle piszących się i przekształcających – „nadpisujących” – narracjach.

„Gra z przemieszczającymi się zwierciadłami – część trzecia” nawiązuje tytułem
i konstrukcją do twórczości literackiej Jorge Luisa Borgesa.
Jest on autorem recenzji nieistniejącej książki „The Conversation with the Man Called Al-Mu’tasim”, z podtytułem „A Game with the Shifting Mirrors”, który został użyty przez Burską. Artystka, podobnie jak Borges, buduje w swoich filmach nowe światy, którymi następnie manipuluje, układając je w czaso-przestrzenno-logiczne labirynty. Rozpoczyna „grę ze zwierciadłami”. W owej grze zestawione zostają sceny znane z kina niszowego i produkcji hollywoodzkich. Narracja zostaje zbudowana z już istniejących wątków i osadzona w nowym kontekście. Pokazuje, jak raz wykreowane i odegrane sceny czy gesty zostają ponownie wykorzystane lub powielone. Za sprawą takiego zestawienia Burska bada relacje między językiem kina, jego obrazem i wpływem na wyobraźnię widza.

Film „Gwiazda” to historia o konstruowaniu postaci współczesnego bohatera, którego wizerunek istniejący w powszechnej świadomości zostaje osadzony w różnych narracjach filmowych i społecznych. Natomiast realizacja „Materiał znaleziony” opowiada o obrazach
i znaczeniach przemycanych do świadomości widza bez jego wiedzy oraz o nieoczekiwanym splątaniu się fikcji z rzeczywistością.

Powtarzając za Borgesem pragnęlibyśmy, by zainteresowani poruszali się po naszej wystawie jak ktoś, kto bawi się zmianą obrazów i kształtów w kalejdoskopie.

Cykl „Gra z przemieszczającymi się zwierciadłami – część trzecia” składa się z:

Part One:
„One More”, „A Very Bad Dream of Count of Monte Cristo”, „Piece of Jade”, „Found Footage”.
Part Two:
„A Heart so White”, „God is Vain”, „Wind”.
Part Three:
„Shooting Star”.

Wystawa jest współfinansowana przez Mecenat Miasta Gdańska.
Projekt „Gwiazda” powstał dzięki pomocy finansowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fundacja Wyspa Progress jest organizacją pożytku publicznego o numerze KRS 0000063731 i beneficjentem 1% podatku dochodowego od osób fizycznych.
The Wyspa Progress Foundation is a public benefit organisation entered into the National Court Register under the number 0000063731 and the beneficiary of 1% of the income tax from natural person.

Prezes/President: Grzegorz Klaman, Wiceprezes/Vice-President: Aneta Szyłak
Rada/Board: Janusz Lewandowski (Przewodniczący/President), Dorota Monkiewicz (Wiceprzewodnicząca/Vice-President), Jarosław Bartołowicz, Hanna Gawrychowska, Adam Gajda.

Instytut Sztuki Wyspa/Fundacja Wyspa Progress
Wyspa Institute of Art/Wyspa Progress Foundation
Dawne tereny Stoczni Gdańskiej
ul. Doki 1/145 b
80-958 Gdańsk
www.wyspa.art.pl

Dyrektor/Director
Aneta Szyłak
Organizator/Organizer
Instytut Sztuki Wyspa i Fundacja Wyspa Progress
Kuratorka wystawy/Exhibition curator
Aleksandra Grzonkowska


Design
Andzia Tybel / Studio 21Grafik
English translation
Karolina Koriat

Podziękowania/Acknowledgements
Maks Bochenek, Andrzej Chmielewski, Marek Drążewski, Marta Garbaczewska, Urszula Gawlik, Zenon Grudzień, Wojciech Helmann, Jerzy Karpiński, Grzegorz Klaman, Juliusz Kowalski, Roma Piotrowska, Wiktoria Szczupacka, Aneta Szyłak, Tomasz Tromer.

Patroni medialni/Media patrons
culture.pl, independent, trojmiasto.pl, tv eia, bęc zmiana

Sponsorzy/Sponsors
Baltic Property Trust, benq, drukarnia b3 project, eko-tech .