_NEWSLETTER

_Październik 2019

P W Ś C P S N
01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

_Wesprzyj Wyspę

<<<_POWRÓT


fot. Michał Szlaga

Elvin Flamingo - Symbiotyczność tworzenia


26 września (piątek)
Godz. 20:00 / Instytut Sztuki Wyspa

Godz. 18:30 / Gdańska Galeria Miejska
Wstęp wolny

kuratorzy: Iwona Bigos, Grzegorz Klaman
Wystawa w ISW czynna do 12 października

 

"Symbiotyczność" to słowo pochodzące od zjawiska symbiozy, czyli występującego w przyrodzie ścisłego współżycia dwóch organizmów, z których przynajmniej jeden czerpie korzyści. Symbiotyczność w psychologii to związek opierający się na uzależnieniu. Tworzenie, rozumiane jako sztuka, to pojęcie związane z działalnością człowieka, często również mające znamiona uzależnienia. Praca Jarosława Czarneckiego (Elvina Flamingo) nie od początku nosiła tytuł „Symbiotyczność tworzenia”. Odejście od pierwotnej nazwy zawierającej słowo ’laboratorium’, w którym centralną postacią jest laborant, było wynikiem nie tylko nieoczekiwanego rozwoju projektu, ale przede wszystkim przemianą w myśleniu samego artysty o nim. Wprawdzie zakładając hodowlę egzotycznych mrówek, zamierzeniem Jarka było stworzenie „filmu żyjącego własnym życiem”, natomiast nie do końca było dla niego oczywiste, że to właśnie on – artysta, stanie się częścią mrowiska. Codzienna wielogodzinna pielęgnacja formikariów, zdobywanie wiedzy potrzebnej do realizacji projektu, przekraczanie granic dyscyplinarnych, konsultacje z entomologami, hodowcami owadów oraz artystami i teoretykami sztuki działającymi w obszarze bioart’u, stały się i są częścią tego ciągle trwającego projektu. To co zobaczymy w Gdańskiej Galerii Miejskiej i Instytucie Sztuki Wyspa to tylko jeden etap jego realizacji. W GGM prezentowane są dwie części: „Królestwo współcodzienności” - jeden inkubator zamieszkiwany przez mrówki z gatunku Oecophylla smaragdina (potocznie: tkaczki) oraz „Walka podziemna” – przykłady nieudanych prób założenia hodowli. Natomiast w ISW pokazywana jest najbardziej rozbudowana cześć projektu „Rekonstrukcja nie-ludzkiej kultury” – składająca się z czterech połączonych inkubatorów zamieszkiwanych przez jedną kolonię mrówek z gatunku Atta sexdens (potocznie: farmerki). Mimo różnych lokalizacji, projekt prezentowany jest w całości za pomocą użycia streaming’u internetowego. Zwiedzając Galerię jest się również w Instytucie i vice versa. Całość przekazu cyfrowego można zobaczyć na stronie projektu pod adresem: www.elvinflamingo.com

A skomplikowaną wielowarstwowość tego projektu najtrafniej oddaje sam artysta pisząc w swojej pracy doktorskiej „Symbiotyczność tworzenia” : W procesie „Symbiotyczności tworzenia” nie ma zatem jednego autora. W tej pracy, we wszystkich jej częściach, mimo że gros wysiłku wkładanego w budowę i rozbudowę moich obiektów-inkubatorów leżało i nadal leży po mojej stronie, to już w początkowym etapie pracy byłem zmuszony odejść na pozycję współtwórcy lub wręcz tylko jednego z tysięcy „robotników” tworzonych instalacji, a to odejście nie było bynajmniej moją autorską decyzją. Mój styl życia, postrzeganie świata, ludzkiej odpowiedzialności, postrzeganie analogii pomiędzy ludźmi i nie-ludźmi oraz moja zwykła codzienność uległy diametralnej przemianie. Odnalazłem współcodzienność.

Indywidualna wystawa Jarosława Czarneckiego (Elvina Flamingo) jest nagrodą za wygranie Gdańskiego Biennale Sztuki 2012, zainicjowanego i organizowanego przez Gdańską Galerię Miejską.

Oprócz wystawy w GGM1 oraz ISW pracę będzie można zobaczyć także od 12.09 do 25.09 w Galerii ASP Chlebnicka (część „Walka podziemna”) oraz od 20.09 do 26.10 w formie Live-Streaming z GGM1 i ISW na Biennale w Poznaniu.

 _Partnerzy