_NEWSLETTER

_Sierpień 2019

P W Ś C P S N
01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

_Wesprzyj Wyspę

<<<_POWRÓTBoris Buden - czy postkomunizm zbawi świat?


Krytyka Polityczna Trójmiasto i Instytut Sztuki Wyspa, zapraszają na spotkanie z chorwackim filozofem Borisem Budenem.

4 maja (piątek)
Godz. 15.00/ Brama Historyczna nr 2 Stoczni Gdańskiej - przejazd trasą Subiektywnej Linii Autobusowej z Borisem Budenem. Liczba miejsc ograniczona, prosimy o rezerwację mailową sla@wyspa.art.pl

Godz. 16.30 / Instytut Sztuki Wyspa -  debata Czy postkomunizm zbawi świat?. Rozmowę z Borisem Budenem prowadzi Igor Stokfiszewski (Krytyka Polityczna). Spotkanie w ramach Europejskiego Uniwersytetu Krytycznego organizowane we współpracy z Instytutem Sztuki Wyspa i Europejskim Centrum Solidarności.
Wstęp wolny


Dwadzieścia lat po upadku komunizmu tęsknota za przeszłością zastępuje nam wiarę w przyszłość, kulturowa tożsamość wypiera historyczną pamięć, a społeczeństwo – przestaje istnieć. Manipulujemy historią, z której nic nie rozumiemy, i wierzymy, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów. Kościół staje się przedsiębiorstwem, rockowi anarchiści – religijnymi fanatykami, a bohaterscy dysydenci zblazowanymi cynikami. Czy demokratyczny potencjał rewolucji roku 1989 został zmarnowany? Czy o to chodziło zrewoltowanym narodom Europy Wschodniej – o nadrobienie zaległości wobec Zachodu i prawo pobierania u niego nauk?

Czym jest postkomunizm? Przedsionkiem kapitalizmu i demokracji dla dawnych ofiar sowietyzmu? A może kondycją całego świata, który po upadku bloku wschodniego zapomniał nie tylko, czym był komunizm, ale także solidarność, konflikt społeczny, klasa i społeczeństwo? Nigdy nie należy się wstydzić swej walki o wolność. Dotyczy to wszystkich, którzy przed dwudziestu laty obalili Mur, ale jeszcze bardziej tych, którzy stoją dziś przed nowymi murami.

Boris Buden

Boris Buden (1958) – urodzony w Zagrzebiu filozof, kulturoznawca i publicysta, tłumacz pism Zygmunta Freuda, w latach 90. działacz pokojowy w byłej Jugosławii. Autor dwóch tomów esejów pt. „Barikade” („Barykady”, Zagrzeb 1996), a także książki „Der Schacht von Babel. Ist Kultur übersetzbar?” („Tunel Babel. Czy kultura jest przetłumaczalna?”, Berlin 2004). Obecnie mieszka w Berlinie.

Igor Stokfiszewski (1979) – krytyk literacki, dramaturg, członek zespołu Krytyki Politycznej. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Łódzkim i Jagiellońskim w Krakowie. W latach 2001-2006 redaktor działu literackiego magazynu „Ha!art”. Współpracuje przy międzynarodowych literackich programach stypendialnych z Willą Decjusza w Krakowie. Był współkuratorem REDakcji KP w Warszawie przy ul. Chmielnej. Współpracuje z Teatrem Nowym w Warszawie, Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie i Berlin Biennale.
_Partnerzy