_NEWSLETTER

_Wrzesień 2019

P W Ś C P S N
01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

_Wesprzyj Wyspę

<<<_POWRÓTBiowładza a bioaktywizm. Sztuka w dobie posthumanizmu (konferencja interdyscyplinarna)

12 grudnia (czwartek)
Godz. 11:00 - 14:00 / Audytorium ASP Gdańsk
Godz. 16:00 - 18:30 / sala konferencyjna Instytut Sztuki Wyspa
Godz. 19:00 / wernisaż wystawy / Instytut Sztuki Wyspa / Powarsztatowa wystawa prac studentów Pracowni Transdyscyplinarnej prof. Grzegorza Klamana


Wpływ myśli Michela Foucaulta na sztukę krytyczną lat 90-tych w Polsce był znaczący i niezwykle inspirujący
, patrząc z perspektywy ostatnich dwudziestu lat możemy nadal posiłkować się jego myślą dającą nam punkt wyjścia do zadawania pytań o przyszłe możliwe scenariusze zdarzeń. Mówiąc za Aleksandrą Hirszfeld: „Polityka strachu działa na rzecz wzmacniania biowładzy. Dzięki niej władza sprawowana nad życiem i jego mechanizmami może być poddana jeszcze bardziej efektywnej kalkulacji. Życie, mówiąc językiem Foucaulta, stało się stawką politycznych starć.” Technologie kontroli a raczej biotechnologie kontroli obejmą władzę nad każdą naszą komórką obejmą w swoje posiadanie nie tylko ludzkie ciała, również zmodyfikowane rośliny i ciała zwierząt. Równolegle do dominującej praktyki korporacyjnej pragnącej zawłaszczyć urynkowić i opatentować rozpoznane organizmy działają społeczne ruchy na rzecz alternatywnej wiedzy, oddolne subwersywne działania takie jak DIYBIO w tym sztuka bioartu. Zjawiska te jeszcze w niewielkim stopniu są obecne w Polsce zarówno w sferze społecznej jak i artystycznej. Relacje sztuki i nauki są na etapie wstępnego rozwoju, dając nam w tym momencie czas na krytyczną refleksję i rozpoznanie pola, w którym od zaraz przyjdzie nam – artystom krytykom i aktywistom -- w miarę możliwości świadomie i odpowiedzialnie funkcjonować. Biotechnokulturowa teraźniejszość stawia nas przed wyzwaniem przedefiniowania antropocentrycznej estetyki i poszukiwania odmiennych praktyk edukacyjnych i artystycznych. W naszych pytaniach i poszukiwaniach uwagę skupimy także na tym w jaki sposób artyści i sztuka mogą kulturowo przyswoić i transformować idee naukowe aby ponownie stały się częścią wspólnej społecznej realności.

Uczestnicy i program wystąpień:

Aula Akademii Sztuk Pięknych, od 11:00:


Prof. Tomasz Szkudlarek - Zakład Filozofii Wychowania i Studiów Kulturowych, Instytut Pedagogiki, Uniwersytet Gdański, Tytuł wystąpienia: Ciało sztuki i nagie życie.

Dr hab. Monika Bakke
- Instytut Filozofii, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Tytuł wystąpienia: Ciała międzygatunkowych wspólnot. Sztuka wobec wyzwań postantropocentryzmu.

Anna Dumitriu - Uniwersytet w Brighton, artystka bio-artu. Tytuł wystąpienia: Confronting the Bacterial Sublime: Participatory Art Practice, Bioart and Microbiology ((Konfrontacja z bakteryjną wzniosłością. Partycypacyjna praktyka artystyczna, bioart I mikrobiologia).

Godz. 14:00 - 16:00 - lunch


Instytut Sztuki Wyspa, od 16:00:

Dr Maciej Ożóg - Uniwersytet Łódzki, muzyk, teoretyk i historyk sztuk medialnych. Tytuł wystąpienia: Poza kod życia. Bioart jako biopolityczna praksis w czasach niepewności.

Jalila Essaïdi
- artystka, założycielka BioArt Laboratories w Eindhoven, wykładowczyni bio-art w Fontys Hogescholen, Eindhoven. Tytuł wystąpienia: Exploring Baundaries by Piercing Barriers (Poszukiwanie granic przez nakłuwanie barier).

Godz. 18:00 - dyskusja

Godz 19:00:

Pokaz wideo z procesu powstawania pracy doktorskiej Elvina Flamingo Życie w laboratorium - symbiotyczność tworzenia, nie-ludzka kultura oraz otwarcie wystawy powarsztatowej studentów Pracowni Działań Transdyscyplinarnych prof. Grzegorza Klamana. Wystawa czynna do 20 grudnia w godz. 11:00 - 15:00

Organizatorzy:
Prof. Grzegorz Klaman
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Katedra Intermediów/Pracownia Działań Transdyscyplinarnych
Instytut Sztuki Wyspa


Opieka naukowa warsztatów:
Dr Anna Biała - Wydział Biologii, UG

Koordynatorzy:
Adam Mandziejewski
Dr Dorota Nieznalska
Elvin Flamingo
_Partnerzy