_Sierpień 2019

P W Ś C P S N
01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

_NEWSLETTER

_Wesprzyj Wyspę

<<<_POWRÓTBLOG FORUM GDAŃSK 2010 Wolność tworzenia, Wolność kultury


Polska blogosfera to dynamiczna społeczna sieć kilkudziesięciu tysięcy blogerów publikujących teksty, analizy i subiektywne opinie na każdy aktualny temat. Autorzy blogów, oprócz tego, że regularnie piszą, również czytują publikacje i wpisy innych blogerów, zostawiają komentarze na czytywanych blogach, umieszczają do nich linki, odnoszą się też w treści wpisów. W ten sposób blogosfera wytworzyła własną kulturę. Podczas gdy blogi pozostają wciąż formą publikacji, blogosfera jest dynamicznym zjawiskiem społecznym mającym istotny wkład w rozwój kultury.
Na przestrzeni lat polska blogosfera konsekwentnie ewoluuje i rozwija się. Część blogerów takich jak Kataryna czy Kominek zdążyła zdobyć już ogólnokrajowy rozgłos i popularność. Stale rośnie rzesza regularnych czytelników blogów. Opinie blogerów są co raz częściej cytowane przez media tradycyjne. Pomimo jednak wszystkich tych elementów świadczących o rozwoju blogosfery, na uwagę zasługuje fakt, że środowisko polskich blogerów nie ma jednej branżowej konferencji merytorycznej, podczas której polscy blogerzy mieliby okazje przedyskutować wszystkie najistotniejsze elementy związane z rozwojem tej formy komunikacji. Temat kluczowe dla rozwoju blogosfery dotychczas „zahaczane były” przy okazji innych konferencji związanych z rozwojem Internetu, nowych technologii czy mediów społecznościowych. Z drugiej strony, frekwencję na ww. konferencjach oraz zainteresowanie jakim cieszą się tematy związane z blogosferą, pozwalają przypuszczać, że organizacja ogólnopolskiej konferencji dedykowanej wyłącznie polskiej blogosferze spotkałaby się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony środowiska.
Tematy wolności tworzenia oraz wolności kultury, tak bliskie blogerom – są jednocześnie silnymi wyróżnikami kandydatury Gdańska jako kandydata do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
W programie Gdańsk 2016 obecne są zagadnienia związane z rolą debaty w życiu społecznym, społecznościami w sieci, demokratyzacją przestrzeni publicznej oraz wolnym dostępem do dóbr kultury. Z tego powodu, jesteśmy przekonani, że organizacja konferencji blogerów przez Gdańsk, z jednej strony zagospodarowałaby i ukierunkowałaby potrzeby środowiska blogerów na posiadanie ogólnopolskiej konferencji branżowej, z drugiej zaś strony doskonale wpisałaby się w program kandydatury Gdańska, kandydata ESK 2016.
Poniżej przedstawiamy propozycję programu takiej konferencji. Mamy nadzieję, że nasza propozycja spotka się z Państwa zainteresowaniem.

Cel konferencji:
Ideą konferencji jest stworzenie platformy wymiany doświadczeń dla środowiska polskich blogerów:
1. W trakcie konferencji jej uczestnicy będą mieli okazję przedyskutować i wpłynąć na kwestie istotne dla polskiej blogosfery: Kwestię wolności słowa, etyki, współpracy ze środowiskiem biznesowym oraz mediami tradycyjnymi.
2. Konferencja będzie okazją do spojrzenia na blogosferę jako zjawisko kulturowe. W trakcie wykładów i spotkań uczestnicy będą mieli okazję zastanowić się czy blogerzy uczestniczą w dotychczasowym porządku kulturalnym, czy może go burzą aby stać się częścią kontrkultury.
3. Konferencja będzie okazją do przyjrzenia się zjawisku blogosfery jako elemencie nowych mediów i przejaw dziennikarstwa obywatelskiego. Uczestnicy wspólnie zastanowią się gdzie przebiega granica publicystyki: dziennikarstwa tradycyjnego oraz dziennikarstwa obywatelskiego. W trakcie konferencji uczestnicy będą mieli okazję poznać techniki i nowe narzędzia służące lepszemu tworzeniu atrakcyjnych treści oraz zwiększaniu skuteczności dystrybucji treści wśród potencjalnych czytelników.
4. Konferencja będzie okazją do networkingu, wymiany doświadczeń i integracji rozproszonego do tej pory środowiska. W dalszej perspektywie, ma ona szanse stać się cyklicznym wydarzeniem, odbywającym się w Gdańsku – mającym realny wpływ na kształt polskiej blogosfery.

Uczestnicy:
130 czołowych polskich blogerów z obszarów kultury, publicystyki, polityki, biznesu, marketingu, literatury, nowych mediów, podróży i fotografii.

Miejsce:
Gdańsk, Instytut Sztuki Wyspa, Stocznia Gdańska

Data:
11-12 grudnia 2010r.

Obszary tematyczne:

BLOK I – WOLNOŚĆ I ETYKA BLOGERA – Granice wolności słowa, granice krytyki, subiektywność opinii vs. bezstronność faktów, Informacja oraz jej interpretacja, zasady zbierania i opracowywania materiałów, konflikty interesów, komunikacja z czytelnikiem, zasady moderacji wypowiedzi.
BLOK II – BLOGOSFERA – ELEMENT KULTURY CZY KONTRKULTURY? – czy blogerzy uczestniczą w dotychczasowym porządku kulturalnym, czy może go burzą aby stać się częścią kontrkultury? Relacje i stosunek blogerów do dotychczasowych elementów kultury: mediów, podmiotów komercyjnych i instytucji. Wpływ blogerów na wizerunek miast i regionów.
BLOK III – WSPÓŁPRACA, KOMUNIKACJA, NETWORKING – Zasady komunikacji i współpracy blogerów z dziennikarzami, marketerami, PRowcami, administracją publiczną. Współpraca i konkurencja w środowisku blogerów, kodeks współpracy z blogerami.
BLOK IV – PUBLICYSTYKA W DOBIE NOWYCH MEDIÓW – Blogi jako nowy kanał komunikacji z opinią publiczną. Ekosystemy komunikacyjne i ich liderzy. Dialog vs. monolog. Różnice pomiędzy blogosferą a tradycyjnym porządkiem rzeczy. Blogosfera vs. narzędzia i platformy społecznościowe: konkurent czy sprzymierzeniec?