_Wrzesień 2019

P W Ś C P S N
01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

_NEWSLETTER

_Wesprzyj Wyspę

<<<_POWRÓTArte.akt: Polityczny potencjał sztuki

Konferencja zorganizowana przez „Krytykę Polityczną” i Instytut Sztuki Wyspa.

Warszawski kwartalnik „Krytyka Polityczna” i Instytut Sztuki Wyspa, usytuowany w historycznej Stoczni Gdańskiej, zapraszają na międzynarodową, interdyscyplinarną konferencję „Arte.akt: Polityczny potencjał sztuki”. W debacie wezmą udział znakomici intelektualiści, artyści i aktywiści: Irit Rogoff, Stefan Nowotny, Therese Kaufmann, Aneta Szyłak, Waldemar Baraniewski, Dorota Monkiewicz, Adam Mazur, Łukasz Ronduda, Benjamin Cope, Katarzyna Bratkowska, Kinga Dunin, Magda Pustoła, Sławomir Sierakowski, Maciej Gdula, Edwin Bendyk, Grzegorz Klaman, Marek Sobczyk, Mateusz Falkowski, Konrad Pustoła, Grupa Twożywo, Rene L? Celem konferencji jest przetestowanie relacji między sztuką a polityką, i sprawdzenie, na ile sztuka we współczesnej Polsce faktycznie wpływa na rzeczywistość społeczną. Główne wątki dyskusji dotyczyć będą upolitycznienia kultury, stosunków władzy w tym polu, a także emancypacyjnego charakteru działań artystycznych.

W związku z narastającym upolitycznieniem kultury w Polsce, Magda Pustoła i Aneta Szyłak, kuratorki konferencji, chcą się przekonać, czy ten destrukcyjny proces można odwrócić. Czy da się sztuką zawłaszczyć politykę, oraz czy, i w jakich warunkach, warto myśleć o niej jako o współczesnym instrumencie działania politycznego?

Czy sztuka jest pre-polityczną lub nie-polityczną metodą uprawiania polityki - czy też zaledwie jedną z technik władzy i regulacji, w ramach której artyści stają się bezpośrednimi konkurentami polityków? Dlaczego niektórzy chcą, żeby sztuka była polityczna, a inni się temu przeciwstawiają? Czy sztuka jest w stanie otworzyć przestrzeń, w której „polityczność” oznacza alternatywę, a nie instrumentalność? Tocząca się na marginesie oficjalnych obchodów 25-lecia Solidarności konferencja będzie intelektualnym komentarzem do tego niesłychanie upolitycznionego wydarzenia.

Kuratorki: Magda Pustoła i Aneta Szyłak
Termin: 3-4 września 2005 r.
Miejsce: Instytut Sztuki Wyspa

Realizacja konferencji jest możliwa dzięki wsparciu Ministra Kultury w ramach programu „Obserwatorium Kultury”,
Fundacji Janusza Palikota, , Wydawnictwu Słowo/Obraz Terytoria,
Austriackiego Forum Kultury,
Polskich Linii Lotniczych LOT,
Polmosu Józefów.

Patronat medialny:
TVP Kultura
Radio Bis
Kunstaspekte
trojmiasto.pl