_NEWSLETTER

_Sierpień 2019

P W Ś C P S N
01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

_Wesprzyj Wyspę

<<<_POWRÓT


Kasia Krakowiak, Human Antenna, wernisaż Alternativa, fot. Elvin Flamingo

Alternativa i Obóz Solidarność wśród najlepszych


Pragniemy poinformować, że Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Alternativa wyróżniono tytułem „odkrycie roku” w rankingu kulturalnym portalu Trójmiasto.pl, natomiast Obóz Solidarność - również przygotowywany w ramach Alternativ - znalazł się pośród „hitów” Polskiej Prezydencji w EU, w  zestawieniu Romana Pawłowskiego z Gazety Wyborczej.

Trójmiasto.pl


Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości, że tereny postoczniowe to idealne miejsce dla współczesnej sztuki? Nowym festiwalem duet Szyłak/Klaman ponownie udowodnił, że ma mnóstwo dobrych pomysłów na zagospodarowanie sztuką współczesną pozornie martwej przestrzeni Stoczni Gdańskiej - zarówno na terenie Instytutu Sztuki Wyspa, w hali stoczniowej 90B, jak i między nimi, po raz kolejny organizując Subiektywną Linię Autobusową, dzięki której te postindustrialne tereny można zobaczyć z bliska.
(AL)

Gazeta Wyborcza

Niewątpliwe najcięższy projekt prezydencji. Instytut Sztuki Wyspa z Gdańska i Nowy Teatr z Warszawy wysłały w podróż po Europie pięć stalowych domków ze Stoczni Gdańskiej, każdy o wadze kilku ton. Kiedyś służyły stoczniowcom jako miejsce odpoczynku i konspiracji, teraz stały się mobilnym miejscem wystaw, koncertów i spotkań poświęconych dziedzictwu polskiej rewolucji 1980 r. Siła tego projektu polegała na zderzeniu sztuki, polityki i osobistego doświadczenia historii. Z jednej strony instalacja Marka Sobczyka "Soliterność" o dawnych działaczach "Solidarności", którzy po 1989 r. nie weszli do elit politycznych, z drugiej spotkanie z Henryką Krzywonos, która opowiadała hiszpańskiej publiczności o strajku w Gdańsku, gotując jednocześnie zupę według przepisu z czasów wojny. Pytanie o solidarność okazało się ważne w kontekście dzisiejszego kryzysu, który przeżywa Europa.
_Partnerzy