_Wrzesień 2019

P W Ś C P S N
01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

_NEWSLETTER

_Wesprzyj Wyspę

<<<_POWRÓT


Kadr z filmu Behind the Tin Sheets autorstwa Ekty Mittal & Yashaswini Raghunandan, wyprodukowanego na ALTERNATIVA

28 maja - Noc Performansu


28 maja, w ramach wernisażu Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych ALTERNATIVA, zapraszamy na Noc Performansu. Wszystkie wydarzenia towarzyszące ALTERNATIVA odbędą się na pierwszym piętrze Hali 90B (przestrzeń wystawy Praca i Wypoczynek/Labour&Leisure) oraz na terenach przystoczniowych.

Choć to Noc Performansu, pierwsze działania - Rozgłośnia Stocznia, audycja radiowa Kasi Krakowiak - rozpoczynają się już o 10.00 rano. Warto ten dzień spędzić na Stoczni!przygotowania do Sonate of Erosion, biennale rzeźby w Carrarze 2010, Z. Wollny & A.Szwajgier, fot. Enrico Pietro Chelli

Zorka Wollny i Anna Szwajgier - Piosenka przy pracy
Hala 90B
Start 21.30

Koncert w Hali 90B, oparty jest na kontraście pracy (maksymalnego hałasu) i czasu wolnego (delikatnych, minimalistycznych kompozycji). Pierwszy raz w swojej praktyce, artystki wykorzystują nagłośnienie i gotowe nagrania: utworów zagrzewających, pobudzających do pracy. Wraz z grupą stoczniowców stworzona zostanie choreografia i muzyka z użyciem ciężkiego i lżejszego sprzętu. Uruchamiana z głośników muzyka "włącza" choreografię - robotnicy zaczynają pracować produkując maksymalny hałas. Muzyka się urywa - następuje przerwa i dopiero w tej przerwie będzie można posłuchać spokojniejszych rozwiązań aranżacyjnych.

Piosenkę przy pracy
zagrają Jacek Karasiewicz, Adam Kloskowski, Tomasz Rudnik, Krzysztof Tolak
oraz Walery Szczogolew.
Anders Bojen i Kristoffer Ørum - Subiektywna Historia Gdańska, performans
Hala 90B
Start 21.00

Subiektywna historia Gdańska to performatywny wykład na temat historii Gdańska widzianej oczami osoby cierpiącej na syndrom Alicji w Krainie Czarów – zaburzenie neurologiczne powodujące u dotkniętej nim osoby zmianę percepcji własnego ciała, tak że traci orientację co do rozmiarów i kształtu swojego ciała (bądź jego części). Próbując stworzyć nową historię stoczni i Gdańska, wykład skupi się na cechach fizycznych takich jak rozmiar, waga i wygląd – porówna wydarzenia teraźniejsze i przeszłe, budynki i ludzi, jak również długość statków budowanych w Stoczni Gdańskiej ze statkami kosmicznymi Stanisława Lema oraz wysokość Fontanny Neptuna z pomnikiem na Westerplatte.Human antena, KUMU Tallinn, 2011

Kasia Krakowiak - Human Antena - Rozgłośnia Stocznia 94FM, performans + rekonstrukcja radiowęzła stoczniowego
Tereny dawnej Stoczni Gdańskiej oraz Hala 90B

Trójmiejska artystka Kasia Krakowiak podejmuje się zadania rekonstrukcji radiowęzła stoczniowego, stanowiącego niegdyś prawdziwy krwiobieg Stoczni Gdańskiej. Łączył on i umożliwiał stały przepływ informacji w obrębie zamkniętego systemu. Obecnie część hal już nie istnieje, wraz z nimi zniknął misterny system radiowych połączeń. Rekonstrukcja radiowęzła, bazująca na doświadczeniu jego twórców, na nowo ożywi przestrzeń komunikacyjną w obrębie części Stoczni za pośrednictwem działań artystycznych.

Na otwarcie Festiwalu ALTERNATIVA, zostaną nadane dwie audycje –
poranna 10:00 – 10:30 oraz południowa 14:15 – 15:00, dopasowane do dawnego rytmu pracy: w czasie przerwy śniadaniowej oraz pomiędzy pierwszą a drugą zmianą, w systemie pracy zmianowej Stoczni Gdańskiej.


Wieczorem zapraszamy pod budynek Hali 90B, do uczestnictwa w godzinnym performansie Human Antena – Rozgłośnia Stocznia.

28 maja włącz radio i poszukaj częstotliwości Rozgłośnia Stocznia - 94FM !_Partnerzy