Przyjęło się, że jest tylko jedno i jedyne słuszne miejsce do powieszenia żyrandola – salon. To pewna naleciałość oraz moda ubiegłych lat, która od pewnego czasu szybko uległa wielu zmianom. Dzięki architektom wnętrz oraz aranżacjom, wiele osób zauważyło, że istnieje wiele pomysłów na powieszenie żyrandola. Nie musimy już ograniczać się do największych pomieszczeń bowiem, a żyrandol nie musi kojarzyć się tylko z abażurami czy świecznikami. Dostępnych jest wiele nowoczesnych modeli, które powiesić można praktycznie wszędzie.
Pomysł na żyrandol w zależności od pomieszczenia
- Salon – to miejsce, gdzie najczęściej wieszany jest ten typ oświetlenia. Najczęściej sprzyja temu jego wielkość oraz to, że zależy nam na tym, by to właśnie on był tym najpiękniejszym miejscem w domu, które z resztą odwiedzają nasi goście i znajomi.
- Sypialnia – coraz częściej spotykamy żyrandole również w sypialni. W tym przypadku stawia się na modele nowoczesne, które nie koniecznie są duże. Decydujący charakter ma tu design oraz kształt lampy. Nie musi być wielka oraz dobrze oświetlająca, ma tworzyć klimat i nastrój.
- Jadalnia – coraz częściej decydujemy się na wieszanie żyrandola nad stołem w jadalni lub części jadalnej w salonie. Wybór pada często, gdy sam stół jest duży i to on ma być wyeksponowany najbardziej w całym pomieszczeniu. Dodaje klimatu i ciekawie prezentuje dania na stole.
- Łazienka – osoby, które posiadają przestronne łazienki, również znajdą miejsce na niewielki żyrandol. W tym wypadku należy jednak mieć na uwadze to, że jest to pomieszczenie wilgotne. Należy dobrać egzemplarz, który będzie odporny na parę, ale i taki, który będzie prosty w czyszczeniu.
- Kuchnia – coraz częściej decydujemy się na wielkie i przestronne kuchnie, gdzie na środku znajduje się duża wyspa kuchenna z miejscami dla gości. To nad nią można zawiesić designerskie, ale zarazem funkcjonalne oświetlenie w postaci żyrandola.
Pomysły na żyrandol – materiały i wykonanie
Dziś żyrandole nie muszą wyglądać monotonnie i kojarzyć się jedynie z abażurami. To mnogość i szeroki wybór zarówno form jak i materiałów. Dostępnych jest wiele modeli w zależności od stylu i aranżacji.
- Ringi i okręgi LED – to forma oświetlenia, która wpisuje się w nowoczesne aranżacje. Ich charakterystycznym wyróżnikiem są ledowe koła zawieszane jedno pod drugim lub ułożone pod różnymi kątami tworząc swojego rodzaju orbity. Dodatkowo w wielu kolorach i oprawach.
- Pająki – to minimalistyczna i ciekawa forma żyrandoli, gdzie pomysłodawca postawił jedynie na kilka swobodnie zwisających kabli zakończonych dekoracyjnymi żarówkami. Żyrandol może mieć wiele zwisów kolorystycznych.
- Świecznikowe – niegdyś kojarzone z miejscami takimi jak kościół, ale dziś ponownie wracają do wnętrz dzięki nowoczesnemu wylądowi oraz kolorystyce. Często kute ze stali malowane na piękne odcienie złota, miedzi czy brązu.
- Industrialne – to proste modele tworzone ze stali: prętów, drutów, blachy. Pomysły na te lampy pochodzą z epoki industrialnej, gdzie wszystko wykonywało się ze stali. Idealny dodatek do wnętrz loftowych, czyli mieszkań aranżowanych po starych fabrykach, magazynach i halach.
- Kule i ball – to pomysł wykorzystujący wszelkiego rodzaju materiały jak szkło, papier, stal i tworzywo. Tworzy się z nich kule (z ang. ball), które są zarówno ozdobą jak i źródłem światła. Mocuje się je na różnych ramach, oprawach, przewodach co zapewnia oryginalne kształty i formy.
To nie wszystkie pomysły na żyrandole z jakimi mamy do czynienia. Pozostają jeszcze te tworzone ręcznie, czyli żyrandole DIY.
Żyrandol DIY – Twój własny pomysł na oświetlenie
Nie wszyscy chcą podążać z trendami i modą, którą kreują projektanci wnętrz i oświetlenia. Są osoby, które mają pomysły na ciekawe żyrandole wykonane własnoręcznie. Nie ogranicza ich wyobraźnia czy styl. Są w stanie wykonać coś z niczego, w domowym zaciszu i przy minimalnym nakładzie finansowym.
[1], [2], [3], [4], [5]
Prezentujemy ciekawe żyrandole DIY wraz z instrukcją lub filmem, które być może zainspirują Was do zrobienia czegoś samodzielnie.
Kilka pomysłów na żyrandole DIY
Oto kilka pomysłów na wykonanie żyrandolu DIY (zrób to sam):
- Łańcuch koralików:
- Materiały: Długi metalowy lub drewniany pierścień, koraliki, nici, haki do sufitu.
- Jak zrobić: Przeplataj koraliki na nici, a następnie przymocuj je do pierścienia. Zrób kilka warstw. Podłącz haki do sufitu.
- Balony i klej:
- Materiały: Balony, klej, gazetki, farby, nici.
- Jak zrobić: Nadmuchaj balony i pokryj je warstwą kleju zmieszanego z wodą i rozdrobnionymi gazetkami. Po wyschnięciu pomaluj je farbami. Następnie przewlecz nici przez dziurkę balona i połącz kilka balonów w żyrandol.
- Wisiorek do lampy:
- Materiały: Drewniane wisiorki, metalowy pierścień, łańcuch, lampa z wtyczką.
- Jak zrobić: Przymocuj drewniane wisiorki do metalowego pierścienia, tworząc okrągły kształt. Podłącz linię świetlną do wisiorków, a następnie zawieś żyrandol.
- Koszyczki wiklinowe:
- Materiały: Koszyczki wiklinowe różnych rozmiarów, farby, pędzle, lampa z wtyczką.
- Jak zrobić: Pomaluj koszyczki w dowolne wzory i kolory. Po wyschnięciu przymocuj je do siebie, tworząc kaskadową strukturę. Umieść lampę w środku.
- Sufitowy ogród:
- Materiały: Drewniane obręcze, doniczki, haki do sufitu, rośliny.
- Jak zrobić: Przymocuj drewniane obręcze jeden nad drugim, tworząc piramidę. Zawieś doniczki z roślinami na każdej obręczy. Dodaj oświetlenie LED lub małą lampę w środku.
- Papierowe kule:
- Materiały: Kolorowy papier, klej, nożyczki, nici, lampa z wtyczką.
- Jak zrobić: Wyciąć kółka z papieru i skleić je, tworząc kule. Przymocuj kule do siebie, tworząc efektowny żyrandol. Dodaj lampę z wtyczką w centrum.
Pamiętaj, aby dostosować projekt do swojego gustu i stylu aranżacji wnętrz. Kreatywność nie zna granic, więc śmiało eksperymentuj i baw się tworząc własny unikalny żyrandol DIY!